O dani z alkoholu – aneb stát zabíjí

Narazil jsem na celkem zajímavý článek o „falešném“ alkoholu.

Vůbec nejzajímavější je graf, ze kterého vyplývá, že z láhve vodky za 82 Kč představují přes 67 Kč různé daně! A to jsou ceny z roku 2010, od té doby DPH i spotřební daň ještě vzrostla! Nad tímto faktem se nicméně novinářka vůbec nepozastavila, článek raději naplnila mnoha výskyty pojmu „daňové podvody“. Holt je to normální, stát si řekne daň a tak ji v rámci slušnosti budeme bez přemýšlení platit, ať už je její výše sebevíc nemorální.

Zkuste zauvažovat se mnou: kdyby stála flaška vodky 15 korun, vyplatilo by se vyrábět ji nějak pokoutně? Myslím, že ne – výrobu by to spíš prodražilo.

Lid chce evidentně chlastat levně a jak z výše uvedené kalkulace vyplývá, trh by mu to evidentně dopřál (i bez methanolu a sava) – nebýt ovšem státu a jeho nehorázného výpalného.

Do denaturovaného lihu se lije svinstvo jen proto, aby se to nedalo pít (a které se pak jiným svinstvem pokoutně odstraňuje, protože i tak to vyjde mnohem levněji než oficiálně se státním výpalným) – jinak by to byl stejný líh, jako najdete ve složení toho levnějšího pití.

A i ten methanol teď plní stránky novin jen proto, že vyjde levněji vyrábět alkohol pochybnými metodami, než platit ty daně.

Je to důsledek stupidní politiky, kdy je stejná látka zatížená různými daněmi podle jejího využití. Je to důsledek stupidního systému, kdy stát nevybírá peníze na to, co chce pořídit, ale vybírá daň tehdy, když někdo pracuje, nebo si něco kupuje, nedejbože alkohol. Je to důsledek stupidity nás samotných, že si volíme samozvané chytráky, které necháme přemítat nad tím, co je pro nás špatné a co se tedy musí danit nebo zakazovat.

Stát tedy není jen největší zloděj, ale má (minimálně nepřímo) na svědomí i lidské životy.

PS: A ještě k novinářskému výplodu – prý „stát na podvodech s alkoholem ročně tratí 10 miliard korun.“ Netratí. Pouze nezíská část peněz, na které si velmi pochybně činí nárok. Kapsář si taky stěžuje do novin, jak moc tratí, když si dnes všichni ohlídali peněženku? 

24 komentářů

Karel Kilián

Jak jinak, musím souhlasit. Do posledního puntíku.

Kéž by to jednou bylo jinak.

v6ak

Souhlas.

BTW: Oprav PLS ten link na článek. Máš tam mezeru v odkazu navíc.

Hans

Omlouvám se, opraveno :)

zemko

to je hrozny vyplod, vzdyt prece neni chyba statu, ze lide jsou alkoholici a musi vypit vse za kazdou cenu…

Hans

Ano, lidé rozhodně nesou zodpovědnost za to, co vypijí.

Je ovšem morální, uvalit na flašku vodky daň přesahující čtyřnásobek její ceny? Je vůbec jakákoliv daň morální? A je morální i tehdy, když vím, že se tomu lidé budou chtít vyhnout, a to i poměrně nebezpečnými cestami?

zemko

vyhybat se placeni dani je ze zakona trestne….

Hans

Jistě, o tom ale řeč vůbec nebyla. OK, takhle mi to stačí :)

John Doe

Jak jinak vybrat daň na léčbu kuřáků a pijáků, kteří svými nemocemi zatěžují státní rozpočet?

Jsme nejlepší v pití piva a zároveň v rakovině tlustého střeva, ledvin a v obezitě jsme na 5místě v EU.

Zdravotní pojištění(při 35k měsíčně):

1 575,00 Kč x 12měsíců x 35let=661500kč.

Bypass(operace, 5dní před a 5dní po) jednoduchý bez korundové hadičky ve stélce cévy 1 150 500kč(Bulovka).

Léky před(6 měsíců před a po) a po operací na snížení hladiny puritů, cholesterolu, kys. močové, hypertenze, diabetu, širokospektrá antibiotika. 5500kč měsíčně(levná generika)=6600kč za rok(I. endokrinologická klinika Karlov).

Klidně ty léky vyjmenuji i s množsvím tablet :)

Tak a kde na to má stát vzít? Kulka je za 4,5kč

Hans

Ale jistě, uměle jsme odstranili normální světa běh (chlastám / jím nezdravě / atd. -> budu na tom špatně, nebudu mít na pojištění / léčení a umřu) a divíme se, že to přináší problémy. Jsou v zásadě dvě možnosti, jak s tím naložit:

- buď zrušit dosavadní umělá nařízení a normální běh světa opět zavést a nechat lidi učit se odpovědnosti za svůj život,

- nebo zavádět další a další opatření podpůrná, krást lidem peníze při různých příležitostech za rádoby ušlechtilých pohnutek… a dostat se do začarovaného kruhu problémů, z něhož není rozumného úniku.

(Stát dělá to druhé.)

milan

To je naprosto mimo. Protoze penize na zdravotnictvi nejsou soucasti staniho rozpoctu. Z penez vybranych na danich z cigaret a alkoholu nejde do zdravotnictvi ani halir.

John Doe

P.S.

Na zdi ve foajé prvního patra

I. Endokrinologické kliniky Karlov-Praha 1 u vyšetřoven na začátku chodby naproti Sonografii je tabulka co nemocnice koupila a co potřebuje koupit za přístroje pro lidi zničené životním stylem. Nejlevnější je digitální RTG vysokého rozlišení za 79mil.kč a pokud na Sono jde někdo kdo má přes 120kg(obezita), tak ho pošlou na Bulovku, protože nemají na nový polohovací stůl pro pacienty s obezitou 2 a 3 stupně :-) Naštěstí mám 115kg.

Ondřej

„A je morální i tehdy, když vím, že se tomu lidé budou chtít vyhnout, a to i poměrně nebezpečnými cestami?“

Je morální daň zrušit s tím, že vodka bude za 15 Kč a budou následovat celkem nebezpečné experimenty?

Hans

Jaké?

A ano, je, už jen proto, že by to byl přirozený stav věci.

Ondřej

Excesivní užívání, zejm. u mladistvých např.

A co je ten přirozený stav věci? Stále mluvíte o nižších daních… ale jak nízkých? Nulových? To je pak absence státu a anarchie, to nechcete, ne?

Hans

Takže moudrý stát stanovuje daň z alkoholu tak, aby jej hloupí poddaní užívali v rozumné míře. No – děkuji, nechci. Ono mu to stejně nějak nefunguje.

Daně by měly být dobrovolné, a když už povinné na něco, co je opravdu potřeba (toho ale moc není, pokud vůbec něco), tak z hlavy.

Anarchie ve smyslu absence státu by mi nevadila.

v6ak

Otázka je, jestli je dnes cena omezujícím faktorem u pití alkoholu. Já jsem to třeba jako omezující faktor moc nepocítil.

Hans

Přesně tak, ostatně zpravidla čím chudší lidé, tím víc chlastají.

John Doe

Aby to nedopadlo takto.

—————————————–

Rusové častěji doplácí spíše na množství vypité vodky než na její kvalitu.

Nadměrnému holdování lihovinám se přičítá i skutečnost, že průměrný Rus se dožívá nižšího věku než obyvatel leckteré rozvojové země.

Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/rusko-a-otravy-alkoholem-v-cesku-doo-/zahranicni.aspx?c=A120913_130011_zahranicni_aha

Hans

Inu, chce-li se někdo uchlastat, mám právo mu v tom bránit?

A pokud bychom nějakou zvrácenou úvahou došli k tomu, že ano, je efektivní bránit mu v tom daněmi? A proč je tedy tou daní zatíženo i kvalitní pití, které se zpravidla v hektolitrech nepije?

A konečně, dá se někde najít nějaká statistika, ze které by vyplývalo, že s růstem daně z alkoholu klesala jeho spotřeba?

v6ak

Jistěže se sníží spotřeba zdaněného alkoholu (ceteris paribus). Druhá věc je, co to udělá s nezdaněným alkoholem a koho se tím podpoří…

Jakub

Dobrý článek, nezbývá než souhlasit. Rovněž Vám musím pochválit celý blog, píšete pěkně čtivě.

Hans

Díky, budu se snažit kvalitu udržet :)

Hans

Pár zajímavých odkazů k tématu:

Cpt. Obvious perem Martina Malého vysvětluje, co pro řadu lidí (i zde) dosud až tak moc obvious není: http://www.misantrop.info/k-metanolu/

Už i iDnes napsalo, že za otravami stojí touha vydělat: http://zpravy.idnes.cz/cesty-nebezpecneho-metanolu-do-alkoholu-fdw-/domaci.aspx?c=A120912_123917_domaci_hv

Škoda, že explicitně nedodává, že je to touha státu vydělat na daních, takhle to beztak zase kdekdo pochopí blbě.

Real

stejne je to i s benzinem a naftou,…

Reagovat