Tak koho?

Ve druhém kole voleb rozhodně nebudu volit Zemana, kterého jsem nevolil nikdy nikam a nedopřeju mu to ani v jeho posledních volbách.

Zbývá tak varianta prázdná obálka nebo Drahoš. Patrně to bude to druhé. Přestože se s ním neshodnu téměř v ničem, a to že není Zeman a je „slušný“ je dost chabá kvalifikace, způsob jakým Zeman vykonává svou funkci, si přímo říká o odpověď a jsem ochotný udělat víc kompromisů než minule.

(Tehdy zvítězila ta prázdná obálka a musím zpětně uznat, že to byla chyba. Schwarzenberg by se asi Babišovi tak lehce neodevzdal. I když kdo ví, jak by to bylo – Babišova schopnost přisávat se ke zdrojům moci je svým způsobem obdivuhodná.)

A právě toto je rozhodující kritérium – o Zemanovi už víme, že pro Babiše udělá cokoliv, byť by to působilo sebevíc trapně. Drahoše si nejspíš omotá kolem prstu taky, ale přeci jen je tu snad šance, že se aspoň občas něco trochu zadrhne. Je to tedy naděje (i když chabá) proti jistotě.

Zeman má navíc příšerné názory, jimž vévodí různé představy o brutálním zdanění lidí, co vydělávají peníze, kterak je daňový únik nejhorší zločin hned po vraždě a podobně.

Jeho okolí je snad ještě horší než on sám a opravdu rád bych viděl, jak se jeho slavné trio odporoučí.

Úvaha, že by bylo dobré volit Zemana s vidinou jeho brzkého konce a nadějí na další volby, kde by jedno místo v druhém kole nebylo blokované Zemanem a druhému by nestačilo nebýt Zeman, je podle mě chybná. Ono by to dost možná dopadlo ještě hůř, opravdu nelze spoléhat na to, že si voliči náhle rozpomenou zvolit někoho rozumného. A i kdyby to mělo být jen na půl roku, stihl by napáchat spoustu škody (jako by nestačilo, kolik toho ještě stihne do března).

Zdaleka si nemyslím, že je Drahoš dobrý nebo dokonce ideální kandidát – byl bych ochoten proti němu volit většinu těch z prvního kola. Jednou z výjimek je ovšem právě Zeman. V této nouzi tak i Drahoš může dostat můj hlas.

1 komentář

v6ak

Pokud by se dostal Zeman, měl by to zřejmě naposledy (důvod: limit dvou po sobě jdoucích období a zdraví), a asi by si toho byl i vědom. Toto volební období se možná někdy snažil mírnit, aby měl šanci uspět v dalších volbách (i když se někdy nezdá), následující by neměl důvod. A obdobně, čím víc je člověk na pokraji smrti, tím méně mu bude vadit riskovat. Nějaký soud? No co, rozsudku se stejně nedožiju. Zrovna u lidí se Zemanovým charakterem bych se toho bál.

Jestli bylo chybou před pěti lety nevolit ve druhém kole Schwarzenberga – těžko říct. Chybí nám na to paralelní vesmír, kde by se vyzkoušela druhá varianta. (A i potom bychom se mohli dohadovat, jestli je horší čin X nebo čin Y.) Schwarzenberg by asi urazil méně lidí a měli méně trapasů, ale má taky svoji historii. Procestoval už spoustu stran. Takový přechod do ANO by mu nemusel dělat problém. A Schwarzenbergovi už některé nepopulární věci prošly, jako by s nimi neměl nic společného – třeba ACTA nebo předsednictví nepopulární straně. ACTA mu tehdy neomlacovali o hlavu (až na výjimky) ani jeho odpůrci.

Reagovat