Prezidentští kandidáti

Hlavenka dnes sepsal seznam prezidentských kandidátů seřazených od nejméně oblíbeného. Ta myšlenka samotná se mi celkem zalíbila a tak zkusím udělat seznam obdobný.

Podotýkám, že Hlavenkovy argumenty k jednotlivým kandidátům jsem nestudoval, neboť na strávení jeho článků o politice a ekonomii z poslední doby potřebuji poněkud specifickou náladu, která se dnes ještě nedostavila. Dále podotýkám, že pokud mi náhodou vyjde nějaký kandidát osamocen jako poslední (a tedy nejméně neoblíbený), neznamená to nutně, že je skutečně natolik málo neoblíbený, že bych ho i šel volit.

Jan Fischer

Slizký kariérista, celoživotně živený erárem. Nejsou známy téměř žádné jeho názory a skutečné zájmy. Z prospěchářských důvodů vstoupil do KSČ, z obdobně prospěchářských důvodů ji pak zase opustil. Podrobněji také zde. Přímo esence toho, co v politice nesnáším a co způsobuje, že je na tom dnes politika tak, jak je.

Táňa Fischerová

Sluníčková paní, která by ráda nastolila obecné blaho. Začne tím, že o svátcích nařídí zavřít obchody – a hned nám bude o kousíček líp. Pusťte si ji u Krause, stojí to za to.

Tomio Okamura

Všechno zná, všude byl dvakrát, ultrapopulista. Přestože se spojení byznysu a politiky ještě ani jednou neosvědčilo, je masově oblíbený. Lidé rádi opakují své chyby, aby náhodou nemuseli přestat nádavat tak, jak jsou už léta zvyklí.

Jiří Dientsbier

Proslulý tím, že je synem známého disidenta a levicového intelektuála. Ve stupidní kampani poznamenal, že spravedlivý stát a kdo ví co ještě je možné. Ano, jistě.

Zuzana Roithová

Její postoje příliš nesleduju, ale zcela určitě jsem ji zahlédl na billboardu, kde mi slibovala nastolení nějakého všeobecného dobra. To ne, tomu já něvěřím.

Karel Schwarzenberg

Věřím mu, že by hájil zájmy své země. Otázkou je, zda to Švýcarsko, Rakousko nebo Německo od našeho prezidenta skutečně potřebuje (a zda je to vůbec vhodné). Beznadějný eurohujer. Celkem mu věřím i to, že je sám nezkorumpovatelný. Trochu mu to ale kazí fakt, že se nechal instalovat do funkce loutkového předsedy největšího korupčního spolku u nás.

Na druhou stranu by jeho prezidentování přineslo jistě řadu humorných příhod. Třeba jeho „blfjldkflrkjaoddklvjae“ coby součást novoročního projevu – už jen kvůli tomu bych ho jako prezidenta rok nebo dva snesl. Ostatně, je to do značné míry taky jen loutková funkce.

Miloš Zeman

Přestože se zpětně jeví jako ještě poměrně rozumný socan, je to dané jen tím, že po něm přišli Špidla, Gross, Paroubek a Sobotka. Semtam něco vypustí, aby připomněl, že je to prostě jen mrzký sociální inženýr se vším všudy. Například pořád chápe podnikatele jako něco, co by se mělo enormně danit, protože jinak – považte – by si mohli kupovat i kaviár a šampaňské. Lid, který se ovšem sám na zdanění podnikatelů skládá (v cenách jejich služeb), mu za to nadšeně tleská.

Jana Bobošíková

Je proti EU, otázkou je, jestli to stačí. Jinak mi totiž připadá spíš jako komunistka. Ale moc ji nesleduju.

Vladimír Dlouhý

Podobně jako Fischer, vstupoval a vystupoval do / z KSČ, jak se to zrovna hodilo jeho kariéře. Některé názory má nicméně celkem rozumné.

Vladimír Franz

Pokud byste se dřív (než byl coby kandidát medializován) zeptali lidí, koho by chtěli za prezidenta, Franz by asi nikoho nenapadl. Lidé ho budou volit jen jako protestní hlas, což je patrně dáno výhradně jeho exotickým vzhledem. To je ovšem nesmysl, samotný protest (aniž by protestující věděli, proti čemu a proč vlastně protestují – a hlavně jak to chtějí řešit) ještě nikdy nepřinesl nic pozitivního.

Před časem jsem s ním nicméně četl poměrně rozumný rozhovor (kde to jen bylo – snad se mi to jen nezdálo). V poslední době kdesi zanechal i nějaký stupidní hejt na Klause, ale o to byl asi požádán novináři.

Přemysl Sobotka

Nemastný, neslaný. Na dnešní ODS asi poměrně slušný. Moc toho o něm nevím, možná právě proto probublal na konec tohoto seznamu. Na to, abych ho volil, to nestačí.

8 komentářů

Filip Procházka (@HosipLan)

Vidím to úplně stejně! Což je velký problém – koho budu sakra volit?

Hans

No jo, nad tím taky přemýšlím. V prvním kole by se mělo volit pro někoho, takže to asi vynechám.

V druhém uvidíme, kdo se sejde a jestli bude možné podpořit „menší zlo“, i když bych to dělal nerad, protože se to docela protiví mému přesvědčení…

Rothbardian

Jestli tam vůbec půjdu (velice nepříznivý poměr náklad:užitek), zřejmě hodím obálku s http://www.mises.cz/obchod/anatomie-statu-1.aspx.

Třeba to někoho ze sčítací komise osloví.

Jakub

Já řešil stejný problém, a dospěl tomu že bych byl ideální kandidát -jsem mladý, krásný, inteligentní, byl bych dobrý monrach- tedy, prezident. Třeba se svým jedním hlasem vyhraju a bude večírek.

Lafi

Před časem, zhruha je tomu rok, kdosi na sých stránkách předpovídal „souboj“ Zemana s Fischerem. Jde o to, že ti co skutečně rozhodují kdo se na prezidentské křeslo nakonec posadí si to tak přejí. Oba jsou dostatečně vyzkoušení, prolustrovaní, pružní a proto je jistota, že budou (ne)dělat co se od nich požaduje a bez reptání. Je to celkem zajímavý názor a myslím, že se naplňuje.

Hans

Ano, souboj Fischer vs. Zeman v druhém kole lze celkem předpokládat.

Média a předvolební průzkumy (se spoléháním na stádovitost řady lidí) jsou skutečně dobrou investicí.

v6ak

Asi bychom se zásadně nelišili, ale nevím, jak moc se shodneme na Sobotkovi. Ano, při čtení http://www.premyslsobotka.cz/ vypadá relativně (ehm, až na nějaké výjimky) rozumně. Podle prezidentské kalkulačky je jedním z těch, kdo odmítají ESM, a měl relativně dobré skóre (jen něco těsně pod nulou*).

Trošku v rozporu s videem https://www.youtube.com/watch?v=m1Z4ZpTrzMk&feature=youtu.be . Ale byl to ten pravý Sobotka? Zkusil jsem se jej na to zeptat (na svém webu má možnost se ptát) a dával jsem si velký pozor, aby to vyznělo slušně a ne jako provokace. Už je tomu pár týdnů, ale dosud neodpověděl. Ani třeba ve smyslu „změnil jsem názor“. Je ale na druhou stranu fakt, že zřejmě neodpovídá ani na jiné dotazy.

Mimochodem, nakonec nehlasoval: http://www.senat.cz/xqw/xervlet/pssenat/hlasy?O=8&S=&H=&G=12721&Sk=S Co to znamená? Pokud je ten rozhovor pravý (a k tomu se přikláním), asi se zalekl a nechtěl si rozhádat ani jednu stranu.

Možná by Bobošíková byla menší zlo než Sobotka. Možná srovnatelné.

*) A to je ve srovnání s ostatními velmi dobrý výsledek.

Tomáš Fiala

No tak teď jste mě naštval. Čtu Váš web rád, ale co je moc, to je moc. Přirovnat něco tak hloupého, jako je Tánička ke sluníčku, což je sofistikovaný funkční přírodní jev je příšerné…

:-)

Pokud jde o volbu samotnou, děkuji nemám zájem. Když přijedu do zahraničí, tak lidi, které to náhodou zajímá, se mě ptají, co vlastně vůbec máme. Jestli premiéra nebo i prezidenta, či jak to vlastně u nás je. Prezidenta tedy vůbec nepotřebuju. Takže proč s tím mám ztrácet čas.

Reagovat