Potravinové normy

V poslední době je docela v módě ohánět se potravinovými normami z dob socialismu a štkát, jak bylo tehdy jídlo dobré, zatímco dnes stojí za hovno.

Je pikantní, že (zatím) poslední oslavný článek se objevil dva dny poté, co jsme v Ano šéfe viděli hnusnou řídkou bramboračku s mastnými oky uvařenou přesně podle těchto norem.

Ano, je možné, že jídlo bylo obecně kvalitnější. To ale znamená, že bylo kvalitnější, než zákazníci požadují, protože kdyby požadovali kvalitu, tak ji dnes mají. Jenže zákazníci preferují nízkou cenu, kterou jim trh dopřeje a to, že se jedná o náhražky, je jim jedno.

Nevím, proč by lidé měli jíst dobré jídlo proto, že si tak přeje stát, když to nechtějí oni samotní. Samozřejmě, pokud chápeme stát jako takovou pěstírnu a velkovýchovnu svých občanů, lze tomuto postoji rozumět.

Navíc je podle mě diskutabilní, zda komunisté skutečně chtěli mít lid zdravý a dobře živený, nebo byl jen potravinový průmysl limitován tehdejšími technologiemi. Přikláním se spíš k té druhé možnosti, a to i proto, že jsem ještě neviděl udělat komunistu něco dobrého pro jednoho člověka, aniž by tím uškodil aspoň tisícovce jiných.

Když si chci koupit dobré jídlo, je mi nějaká norma ukradená. Zpravidla totiž neznám úředníka, který ji vytvářel a nelze mu tudíž důvěřovat (navíc člověk nikdy neví, kdo ho zrovna podplatil). Mnohem důležitější je:

  • důvěra v ty, kdo to jídlo produkují a prodávají,
  • vědět, co jím,
  • že mi to chutná. 

7 komentářů

Tomáš Fiala

Nedávno byl v MF Dnes rozhovor s jedním majitelem potravinářské firmy zpracovávající mléko. To byla darda. Za socíku byla několikrát za rok vydezinfikovaná výrobna hermelínu. Ne proto, že by hoši byli na nás tak milí, ale proto, že hygienické podmínky výroby byly tak strašné, že sejra čas od času porostl černou plísní. Mléko obsahovalo až 20.000x (!!!) více bakterií než dnes. Pacholíky mají dnes 5x delší trvanlivost „pouhou“ zvýšenou hygieničností výroby…

Holt kdo chce dneska žrát např. buřty za zlomek ceny odpovídajícího množství masa, nesmí se divit, že mu je vyrobí ze starých novin a posypové soli. Ne že bych si nikdy v životě nekoupil velmi levné potraviny. Taky se mi stává, že mám „před výplatou“. Ale nikdy jsem za posledních 20 let neměl problém koupit si kvalitní cenově přijatelné jídlo.

Vojta Mohyla

Zdravím, chci se zeptat, zda bych mohl tento článek převzít na libertariánské stránky http://www.humanaction.cz, samozřejmě s odkazem na původní článek.

Nemám jiný kontakt, tak to píšu zde, do komentářů, předem děkuji,

Vojta Mohyla

Hans

Ano, samozřejmě (už mám dohodu s Markem N., že může přebírat články dle libosti :)

Lafi

Nabízím jiný pohled na potravinové normy, a vlastně normy jak jsou dnes chápané obecně. Státu a jeho drábům se tím dostává do rukou další bič na občany. Je to na způsob „nesplňuješ normy, dej sem výpalné (pokutu)“. Myslím, že pokud budou veškeré normy násilím vynucované státem, tak je to spatně. Kdzž by normy byly tak dokonalé, jak o nich rádi jejich autoři mluví, proč je vynucují u druhých. Proč nejsou jen jakýmsi doporučením? Vždyť by se výrobci, nebo investoři, sami rádi a dobrovolně pochlubili jejich dodržením, pokud by byli tak dokonalé.

Hans

Myslím, že se od pohledu mého moc neliší :)

Zdeněk Krása

Pane Fialo,pacholíky mají dnes 5 krát vyšší trvanlivost,ale ne k vůli lepší hygieně,leč k vůli tomu,že je v nich 5 krát víc chemie než za socialismu.Moc toho o potravinách za socialismu nevíte.

Hans

Dobrý den, pan Fiala (patrně nějaký náš významný majitel mlékárenské firmy) si to tu asi nepřečte, budete ho muset kontaktovat jinak.

Reagovat