Pár (nejen) ekonomických pravidel pro začátečníky

Spousta lidí kolem nás nerozumí základním ekonomickým pravidlům. Jelikož na základních školách na to není čas (je třeba naučit se spoustu potřebnějších věcí, zpravidla nazpaměť), zkusím je shrnout v tomto článku.

Co to jsou peníze

Peníze samy o sobě nemají žádnou hodnotu. Tu získávají tím, že někdo je ochotný vám za ně něco prodat. Tato ochota (spolu s hodnotou peněz) se pochopitelně v čase mění. Zjednodušeně se tedy dá říci, že peníze reprezentují množinu všeho, co se nabízí na trhu. Ani tato množina není neměnná – může se třeba zvětšit díky inovacím nebo větší produktivitě práce. Naopak, pokud se zvětší pouze množina peněz (stát je natiskne), lze si za ně koupit stále to samé a vše bude tedy o něco dražší.

Neplatí tedy, že existuje nějaká předem daná hromada a my jsme chudí, protože to z ní už všechno sebral někdo jiný.

Jak bohatnout, jak chudnout

Chudnete tak, že si pořizujete věci, které v čase ztrácí hodnotu, např. výhradně potraviny, spotřební elektroniku apod. Naopak bohatnout se dá na věcech, které v čase na hodnotě získávají nebo jiné hodnoty vytvářejí. Může to být třeba zlato, dobře investované peníze, vzdělání, umění, nájemní byt / dům, firma, továrna.

Sám zastávám názor, že bohatnutí / chudnutí nezávisí až tak moc na velikosti příjmů (ta určuje jen jeho rychlost), jako spíš na způsobu nakládání s nimi.

Nezadlužujte se kvůli kravinám

Chcete-li si na něco půjčit, spočítejte si prvně, kolik vás to bude i se všemi úroky a poplatky stát. Vynese-li vám kupovaná věc po dobu své životnosti více, klidně si na ni půjčte (např. auto, díky kterému můžete dojíždět za novou lépe placenou prací). V opačném případě počkejte, až na to našetříte (dovolená, nová televize, atd.).

Učte se, zdokonalujte se

Zdá se vám, že vyděláváte málo? Naučte se nové věci, zajímejte se o jinou práci, která by vás mohla bavit apod. Pro zlepšení situace můžete udělat nejvíc právě vy sami. Na politiky serte, ti vám to sice slíbí taky, ale jde jim (zcela přirozeně) jen o sebe.

Jak využít negativních skutečností

Spousta negativních věcí kolem nás nám sama naznačuje, jak jich využít v náš prospěch. Běžný občan je schopen hodiny a hodiny nadávat, že nějaký výrobek stojí za hovno a že to a to je strašně drahý, ale využít toho (tj. dělat to sám lépe, případně levněji) napadne již málokoho. Hledejte raději způsoby, jak něco udělat a ne důvody, proč to udělat nemůžete.

Zajištění

Nežijte od výplaty k výplatě. Vybudujte si pohotovostní rezervu (ideálně takovou, abyste z ní mohli tři měsíce žít tak, jak jste zvyklí – ale i jeden měsíc je lepší než nic).

Nespoléhejte na stát (s důchodem, ani s ničím podobným). Prachy na to sice odvádět musíte, ale uvědomte si jedno: o tom, co za to jednou dostanete, budou rozhodovat politikové volení v době, kdy to budete potřebovat.

Soukromé pojišťovny sice mají taky řadu možností, jak s vámi vyběhnout, minimálně jednu výhodu jim ale upřít nelze: nemusíte být jejich zákazníky. Zákazníkem státu jste nuceni být a ten se tudíž může chovat mnohem bezohledněji (a taky to dělá; přesto je prostým lidem vnímán jako takový přátelský ostrůvek stability).

Navíc je řada jiných možností, jak se zabezpečit na stáří (vybudovat fungující firmu, pořídit nemovitost(i), jiné věci trvalé hodnoty apod.).

Na závěr nezapomeňte, že prosperitu dělají hodnoty – vaše práce, invence a myšlenky, nikoliv nějaký politik.

3 komentáře

Karel K.

Moc pěkně napsané, Jene :)

O to více mi to medí, když 1.) podle většiny pravidel, co jste popsal, žijeme a 2.) s Vaším pohledem mohu souhlasit.

Jen je škoda, že si to nepřečtou ti, kteří by to potřebovali – ať už ti, co vyhazují peníze za hlouposti a pak si stěžují, jak se mají špatně, nebo ti, co se zadluží až po uši a pak se z toho neumí dostat (viz Krotitelé dluh).

Hans

Děkuji.

Oni občas i ti, co by to potřebovali, se k podobným informacím dostanou. Ale zpravidla se ta informace neudrží tam, kde by měla.

Ba co víc, spousta lidí tím je rozhořčena. Rádi věří, že 2 + 2 = aspoň 5 (obzvlášť, když jim v tom řada politiků ráda přitakává) a „sebestřednost, chamtivost a sobectví“ těch, co tvrdí, že 2 + 2 = 4 je velmi rozčiluje.

Lone Star

(je tolehde OT, ale zapadnout by nemělo)

trocha smutných úvah o státním rozpočtu

http://kraval.blog.idnes.cz/c/121173/CSSD-jako-heparinovy-vrah-rozpoctu.html

Pořád pochybujete, že levici může volit jen člověk rozumu mdlého (který tohle nepochopí), nebo charakteru křivého (který to sice chápe, ale je mu to jedno, protože na socanském hospodaření vydělá – na úkor jiných)

(a vzkažte to i panu Prokopovi, já k oranžovém pořád nesmím :-D)

Reagovat