O pomazánkovém másle

Bylo vyrobeno poslední pomazánkové máslo a subjektivně mi připadá, že se od posledně vyrojilo nějak hodně dalších pánů Hujerů, kteří jsou za to rádi.

Je to prý ošklivé klamání spotřebitele. To mohlo být tak v roce 1977, kdy to vzniklo, ale za téměř 40 let si snad spotřebitel zvykl, ne? Nebude spíš klamáním spotřebitele to, že se to najednou bude jmenovat nějak jinak?

Prý to není máslo. Ne, to není. Je to pomazánkové máslo. Existují stovky a tisíce označení, ze kterých se přidáním adjektiva stává něco jiného. Bude s tím unie taky bojovat? Aby chudák spotřebitel nebyl zmatený? Je ten spotřebitel vlastně ještě člověk, nebo nějaký idiot, za kterého musí myslet ouředník?

To by se prý i rovnou mohlo říkat čokoláda i různým „pochoutkám“, které s ní nemají nic společného, četl jsem také. To je velmi absurdní úvaha a k tématu by byla, kdyby se pomazánkové máslo jmenovalo pouze máslo, dále viz třetí odstavec. A třeba hovnová čokoláda ať se tomu klidně říká.

Je to prý hnusné a mělo by se to zakázat úplně. No, taky mi to moc nechutná a ani si nepamatuju, kdy jsem si to naposledy koupil, ale proč v tom bránit jiným lidem s jinými chutěmi, proboha?

Taky by prý by mohli být zmatení soudruzi cizinci, kteří se naučí slovo máslo a pak si u nás koupí to pomazánkové a nastane hrozný neřešitelný problém. No a co? Když si koupíte v Anglii slaninu, bude to taky trochu něco jiného než u nás. Takový je život, ne? Nechci žít v unifikovaném světě, kde mě před hrozícím jednorázovým omylem se škodou za pár korun budou chránit armády úředníků za miliony.

Jako obvykle jsem neslyšel ani jeden věcný argument, ale chápu, že pro úřední nařizování, jak se něco smí nebo nesmí jmenovat, je těžké takový najít. Chápu také motivy našich eurohujerských politiků, těm to může přinést moc. Co ale vede jiné lidi, že jejich výplody nekriticky přijímají?

Souhlasím nicméně, že je to v zásadě banalita a že EU škodí i hůř. Na druhou stranu pořád čtu, jak jsou Svobodní strana pro pár intelektuálů a chybí jim témata pro vobyčejný lidi. A tohle snad jedno takové je (jenže teď zase čtu, jak se zabývají lacinými banalitami :).

10 komentářů

Bimbo

Skvely vykon napsat clanek na celou stranku bez jedineho smysluplneho argumentu, proc se ma neco jmenovat uplne jinak, nez cim to to ve skutecnosti je.

Uz se tesim, az v Anglii pujdete koupit Natural 95 a ona to bude nafta. Da se prece cekat, ze to bude neco jineho nez u nas. Takovy je zivot.

Hans

Já sám, kdybych chtěl reagovat na něčí článek, navíc v podobném tónu, asi bych si ho nejprve přečetl. Ale pravda, nesmím pořád soudit ostatní podle sebe :)

V článku jsem vzal všechny dojmy eurohujerů, které se ke mně dostaly a argumentoval proti nim. Vy sám jste nepřidal ani jeden argument (nebo aspoň dojem) navíc, ani nevyvrátil byť jediný z těch mých.

(A ano, i analogie vaše příkladu s Naturalem 95 je v článku vysvětlena, což byste opět zjistil, kdybyste ho četl. Pravda, jen analogie, není zmíněn přímo Natural 95, tak to možná nešlo tak dobře poznat.)

Bimbo

Wow. Koukám, že ty se s nějakými komentáři nesereš. Dobrej blog a správnej přístup. I po úpravách ten článek furt stojí za hovno. Prázdné kecy a plky.

Hans

Copak se vám nelíbí? Že jsem si dovolil jet na prodloužený víkend a neregovat včas na vaše plky? To si teda dovoluju, co? Měl byste to hnát vejš, třeba k evropskýmu soudnímu dvoru. :)

Lidské právo na včasnou reakci od autorů blogů na cokoliv – jo, to je dostatečně blbé, to by se mohlo ujmout.

BTW článek jsem neměnil (vyjma asi dvou nepodstatných slov asi minutu po publikaci, tj. dobrých pět hodin předtím, než jste si ho ráčil všimnout a poprvé si pod něj ukomentnout) – co přesně a kdy se vám proboha změnilo? (Ale dost možná jsem to jen zapomněl, zapomněl jsem totiž třeba i to, že jsme si mezitím potykali.)

Bimbo

Přesně kvůli takovýmhle „myslitelům“ jsem přestal volit Svobodné. Good job.

Hans

Tak určitě.

A na své zařazení na seznam důvodů, kvůli kterým se určití lidé účastní závodů „Svobodné bych sice nikdy nevolil, ale teď už teda teprve ne“, jsem patřičně hrdý :)

CraZ

Nevim, napadlo mne, ze by mohli v UK treba zakazat pouzivat spojeni „ice cream“, protoze to je neco jineho nez „cream“. Verim, ze se najdou zmrzliny, ve kterych smetana ani neni. Ale to byl mozna spatny priklad… :-)

Hans

V zásadě je to podobný příklad, člověk, který se v angličtině naučí slovo cream, by mohl požadovat přítomnost smetany v jakékoliv zmrzlině, stejně jako člověk, který se naučí česky máslo, by dle EU měl očekávat určitý podíl tuku i v něčem, čemu se říká máslo pomazánkové.

(Jestli je v anglicky mluvících zemích smetana v jakékoliv zmrzlině nevím, ale minimálně bych tam pseudozmrzlin z rostlinných tuků čekal míň než u nás – u nás si jsou lidi schopni vsugerovat, že je to tak chutnější, hlavně když ušetřili.)

Regulátor

Já si myslím, že je třeba názvy určitě regulovat. Není přece možné nechat jen tak na lidech aby si názvy určovali sami. Například cizinci nebo lidé kteří byli delší dobu v komatu a mnozí jiní by mohli mít problém pochopit co je co. Proto je třeba úřednické třídy která jednotlivé jazyky unifikuje a stabilizuje tak aby všechno bylo tak jak má být. Pomazánkové máslo bylo nutné zakázat stejně jako bude třeba zakázat i pleťové mléko.

A pokud pořád ještě pochybujete o smysluplnosti skuste se na to podívat jinak. Pokud se nepodaří zregulovat jazyk, tak nebude nikdy možné přejít k radlšímu stupni a tím je regulace významů jazyka – tedy regulaci myšlení. Jak by bylo možné zavést zákonem Orwelovský crimestop když tomu nebude předcházet vměšování do jazykové struktury?

Diskutující Bimbo má proto naprostou pravdu. Občany je třeba chránit a dohlížet na ně. Jinak hrozí že sami sobě způsobí újmu. Stejně tak je třeba dohlížet na jazyk a na myšlení lidí jinak by mohli začít myslet nezdravě. A k tomu slouží vyšší třída lidí. Úředníci kteří pochopili, že zdraví společnosti jako celku je víc než svoboda jednotlivce a že je třeba bojovat proti drsným individualistům za jejich peníze ještě mnohem intenzivněji.

Hans

Je to samozřejmě tak, pokrokovou regulaci myšlení a vůbec všeho a tím i dokonalou společnost s pomazánkovým máslem nevybudujeme.

Kupředu eurolevá, zpátky ni krok!

Reagovat