Návod k obsluze jízdenkových automatů DPMB

Dopravní podnik města Brna je organizace velmi progresivní a tak má na svém webu i návod k obsluze automatů na jízdenky. Jelikož jsem jej však shledal nepřesným až chybným, přináším vám jeho opravenou a realistickou verzi:

 1. Vyhledejte na ulicích Brna automat na jízdenky. Je to taková ta nevzhledná žlutá pixla poblíž některých pečlivě vybraných zastávek MHD.
 2. Přesvědčte se, zda na jeho displeji nesvítí červená dioda nebo není zobrazena nějaká chybová hláška. Funkční automat hlásí „Kupte si prosím vaše jízdenky“. Pokud je tomu tak, máte velké štěstí, jinak pokračujte u bodu 1.
 3. Vyberte si požadovaný typ jízdenky a počet (opakováním stisku příslušného tlačítka).
 4. Na displeji se zobrazí seznam mincí, které je možné k platbě použít a zároveň se otevře vstup pro vhoz mincí.
 5. Začněte vhazovat jednotlivé mince do automatu, pokud možno od nejnižší po nejvyšší hodnotu. Pokud to možno není, nevadí, stejně si tím nijak nepomůžete.
 6. Vhoďte první minci.
 7. Vhoďte druhou minci.
 8. Vhoďte třetí minci.
 9. Vyberte propadnuvší třetí minci z automatu a vhoďte ji znovu.
 10. Vyberte propadnuvší třetí minci z automatu a vhoďte ji znovu.
 11. Vyhledejte v peněžence jinou minci stejné hodnoty a vhoďte ji do automatu.
 12. Vyberte propadnuvší minci z automatu a vhoďte ji znovu.
 13. Vyberte propadnuvší minci z automatu a vhoďte ji znovu.
 14. Nyní slyšíte cinkot prozatím vhozených mincí, automatu právě vypršel timeout a domnívá se, že chcete objednávku stornovat.
 15. Počkejte další asi minutu, než vás automat přestane zdržovat hláškou „storno“.
 16. Permutujte pořadí vhazovaných mincí a zkuste znovu, v případě potřeby opakujte kroky 9. až 13.
 17. Po vhození poslední mince probíhá tisk jízdenek a na displeji se zobrazí text: „Vyřizuji Vaši žádost, moment!“ Následně automat vrátí případný přeplatek ceny a vydá vytištěné jízdenky.
 18. Děkujeme, že využíváte služeb DPMB. Budeme se snažit vám i nadále sloužit k vaší plné spokojenosti.
PS: Je zajímavé, že třeba ve Vídni jsem se ještě s nefunkčním automatem na jízdenky nesetkal. V Brně je to tak 50 % všech pokusů.

3 komentáře

Kumpa

Jj, v Portu je to taky naprosto bezproblemove. Dokonce ten automat umi i anglicky a platit se da mincemi, papirovymi bankovkami nebo kartou. A automat je na _kazde_ zastavce…

Hans

Holt jsme v ČR a evidentně zde není stoprocentní technologie zatím ani na mince, tak budeme muset na zbytek počkat :)

Jinak pamatuju i časy, kdy brněnské automaty akceptovaly 50Kč mince, alespoň oficiálně. Jen co se zhruba před rokem začaly dostávat zase hojněji do oběhu, byla tato podpora zrušena a na automatech je vidět 50 Kč přelepená…

Hans

Update:

Do brněnských automatů začla být zřejmě implementována nová featura – po kroku 10., případně 13. je zákazník odškodňován za zbytečné ztráty času a spolu se propadlou vhozenou mincí je přidána i mince dvojnásobné hodnoty navíc jako odškodné. Tato mince má dokonce nastaven bonus a v automatu ji lze použít!

Alespoň takto se mi to dnes k velkému překvapení stalo :)

Velké díky do DPMB, takto možná budeme moci spolupracovat :)

Reagovat