Městská „firma“ šetří

Začal leden, což je doba, kdy Dopravní podnik města Brna obvykle zdraží jízdné a / nebo redukuje služby. Letos nastalo jen to druhé, DPMB šetří – a opět geniálně. Média nás suše informovala, jak je třeba ušetřit 50 milionů korun a tak se musí zrušit dvě tramvajové linky, pár autobusových a ještě leccos proškrtat. Co jsem ovšem nikde nenašel, je následující zamyšlení.

V roce 2012 DPMB hospodařil s rozpočtem 3 miliardy korun. Letos potřebuje ušetřit 50 milionů, což představuje asi 1,7 %.

Je otázkou, zda je skutečně nutné kvůli takové úspoře dělat poměrně rozsáhlou reorganizaci linek. Celkově mi to připomíná tuto situaci: mám rodinný rozpočet 25.000 měsíčně, a potřebuji ušetřit 425 Kč. A místo toho, abych si měsíčně koupil o pět krabiček cigaret méně, bych se složitě stěhoval do bytu, kde je o něco nižší nájem (a ty cigarety si kupoval i nadále).

A ne, nevěřím tomu, že DPMB hospodaří tak dobře, že už není co vylepšit.(*)

Jako majitel firmy bych nebyl asi moc nadšený z managementu, který by ve snaze ušetřit 1,7 % naštval asi tak dvě třetiny zákazníků. Asi bych ho vyházel. Ale chápu, že u monopolního molochu tohle nikdo řešit nemusí…

(*) Proslýchá se třeba, že DPMB zaměstnává budovu plnou (samozřejmě zcela nepostradatelných) úředníků. Taky jsem četl, že DPMB zaměstnává cca 800 opravářů. Podle výroční zprávy za rok 2011 vlastní 768 vozidel. Také na každé své auto zaměstnáváte něco málo přes jednoho opraváře?

1 komentář

Alois

je to bordel!

Reagovat