Kopec srandy s Brožovou

Nemám teď na mysli soudružku Brožovou-Polednovou, ale nejnovější předvolební hit socanů: instantní reklamní tvář, které sociálno tak dlouho leželo na srdci, až prostě musela tu kandidaturu za ČSSD přijmout a oblažovat nás svými blonďatými moudry.

Jako umělkyně je prý citlivá a tak tíhne k levici. Myslí prý na obyčejné lidi. Brožová má tu smůlu, že na internetu lze najít i články starší než 2 týdny (tj. více, než kam sahá paměť jejího typického voliče) a přečíst si třeba, jak se to její slavné sociálno projevovalo před necelými pěti lety (Chudého muže bych si nevzala).

Pojďme se na pár aktuálních mouder této dámy podívat:

Pravicová politika má blíž ke korupci, obcházení veřejných soutěží a lobbingu.

To jako blíž než levicová? Tím si nejsem úplně jist. Ke korupci má nejblíž taková politika, která zvyšuje daně a objem peněz procházejících veřejnými rozpočty. Taková politika se jako pravicová rozhodně označit nedá.

Ale politici se mají přece starat o lidi!

To si bohužel dost lidí myslí a podle toho to pak vypadá. Já například nechci, aby se o mě politik staral; musel bych se za sebe stydět. Ale hodně lidí se chová jako takové malé nesvéprávné děti: volí politiky podle toho, kdo jim slíbí víc toho starání se.

Proč máme platit v lékárnách, kam si chodíme kupovat zdraví a mnohdy i život?

Protože ten, kdo nám to zdraví a život nabízí, to nechce dělat zadarmo (stejně jako paní hérečka taky jistě zadarmo nehraje)?

Je sice hezké mít rovnou daň, ale co nám po ní zbylo – prázdná státní pokladna.

To myslí vážně? Naopak, díky rovné dani se vybralo více (světe div se, staré dobré pravidlo, že čím jednodušší a nižší daň, tím více se jí vybere, fakt funguje!). S tezí, že ČSSD tu v roce 2006 zanechala plnou státní kasu a od té doby se její obsah někam vypařil, může souhlasit jen naprostý debil (pravda, do své cílové skupiny se Kateřina celkem trefila).

Ano, týká se to i mě. Ale klidně budu platit vyšší daně než teď.

Plať si kolik chceš, náno, a na ostatních zase nechej, kolik budou platit oni.

Rozum zase pláče, ale prostý lid už jásá, až mu pivo Ambrosius (splachující kilo sojových špekáčků za 29, 90Kč v akci) stéká po bradě…

5 komentářů

psimek jr.

Je to děs.. kdyby blbost nadnášela.. :-) btw k té rovné dani se dají vygůglit nějaká čísla? Mně se to nepovedlo.. :-(

Hans

Už nevím kde, ale četl jsem, že výběry daně z příjmu v roce 2008 byly vyšší než předtím. Zkusím to najít, přesná čísla by byla dobrá…

Hans

Tak jsem na stránkách statistického úřadu našel Příjmy a výdaje sektoru vlády, pro rok 2008 mají údaje jen za první 3 kvartály. Za rok 2007 jsem tudíž taky sečetl první 3 kvartály.

Vybrané daně z příjmu + pojištění:

2007 – 663,4 mld.

2008 – 677,6 mld.

Nárůst je daný samozřejmě i růstem HDP, nicméně o nějaké prázdné pokladně se skutečně mluvit nedá :-)

Karel K.

Tedy, Hansi, poslední týden se Vám daří jeden dobrý článek za druhým! :)

A to říkám jako levicový volič (ovšem nyní už nikoli volič ČSSD :) )

Hans

Děkuji. No tento květen mi připadá nějak moc plodný na události, o kterých se dá něco napsat :-)

Reagovat