Kalouskovy dluhopisy

Loni v květnu došlo k velké události: lid povstal a s vypětím všech sil zvolil nejpravicovější vládu, jakou uměl. Modré socany, panoptikum z VV a spolek starých známých korupčních veličin, tentokrát pod novým jménem, aby si o ně někdo ještě aspoň opřel kolo (a ono jim to vyšlo!).

„Vláda rozpočtové odpovědnosti“ pak začla dělat skutky tak levicové a zatínat sekyru tak hluboko, že by se za to nemuseli stydět ani oranžoví socani. Dnes už se stydí i oni a kritizují tuto vládu zprava!

Kromě přemítání, které daně ještě zvýšit a znepřehlednit, jsou aktuálním hitem státní dluhopisy pro občany. Dnes se na Twitteru ťopani chlubili, jaký hit pro domácnosti to je (což v kontrastu s tím, že dluhopisů se ke včerejšku prodalo za 2 miliardy 300 zájemcům, tedy v průměru 6,6 milionu na jednoho, působí docela legračně – inu, máme holt bohaté domácnosti).

Státní dluhopisy nejsou investicí do ničeho užitečného.

Když si koupíte akcie technologické firmy, tato je může investovat do výzkumu (a taky to nejspíš udělá, aby získala výhodu před konkurencí). V podstatě se pak podílíte na inovacích, které prospívají konkrétním (a mnoha) lidem. U státu to neplatí – státu půjčujete na to, aby peníze vzápětí prožral anebo rovnou investoval do omezování vašich práv. Podílíte se tak leda na prohlubování současných dluhových krizí.

Na státních dluhopisech domácnost nemůže vydělat.

Výnosy, které vám slibují vyplatit za pár let, buď nedostanete vůbec, protože stát mezitím může stanovit, že se tyto výnosy ruší (nebo rovnou zbankrotuje) a když už je dostanete, tak si je nejprve sami zaplatíte na zvýšených daních (neboť – jelikož stát nevytváří žádné hodnoty, musí všechny peníze nejprve sebrat svým občanům).

Navíc, téměř jakýkoliv jiný investiční prostředek nabízí výnosy vyšší (a není založený na krádežích, ze kterých se jednou státní dluhopisy nutně musí splatit).

Tyto dluhopisy tedy budou (a již jsou, viz čísla výše) využívány pouze lidmi, kterým doma leží hromada peněz (třeba z dotací za pěstování řepky nebo výrobu solární energie), jejichž část si mohou dovolit „investovat“ někam, kde se bez práce a s jistotou aspoň trochu zhodnotí. Na zisk se jim pak složí všichni daňoví poplatníci, přesně jak psal dnes pan Macek.

Inu, skutečně velmi, velmi pravicové…

2 komentáře

Lone Star

Jak již někde zaznělo, investovat do produktu, jehož výnos závistí od toho, jak úspěšně dotyčný subjekt okrade někoho jiného (ergo včetně mne), mi přijde poněkud nemorální…

Reagovat