DPMB challenge: sháníme jízdenku

Sehnat v Brně-Slatině jízdenku do MHD je nyní velké dobrodružství, jedná se zřejmě o podobně podpultové zboží, jako bylo dříve kvalitní maso nebo toaletní papír.

Jeden z asi třech automatů v této čtvrti (na zastávce Langrova) před dvěma týdny zmizel neznámo kam. Zmizel pochopitelně pouze fyzicky, z internetové mapy automatů nikoliv.

Trafika u stejné zastávky, kde se jízdenky daly běžně koupit, má shodou okolností asi na deset dní zavřeno z technických důvodů. Další tři trafiky v relativním okolí jízdenky neprodávají (dopravní podnik asi poskytuje skutečně výhodné podmínky, když je prodej jejich jízdenek tak oblíbený).

Zbývají tak zhruba kilometr vzdálené automaty na Přemyslově náměstí nebo konečné trolejbusu linky 33. Aby to zákazník neměl tak jednoduché, tyto automaty neberou kovové padesátikoruny (takových je ostatně z nepochopitelných důvodů v Brně většina).

Ano, můžete si také koupit dražší jízdenku u řidiče a připlatit si tak za cizí neschopnost. Riskujete ale, že řidič:

  • bude předstírat, že vás nevidí
  • bude všemožně dávat najevo své otrávení a jak moc ho obtěžujete
  • nebude mít jízdenky vůbec
K vlastní ceně za jízdné a čas strávený v MHD musíte tedy při zvažování nákladů připočíst ještě hodnotu času obětovaného na shánění jízdenek. Opět se tak potvrzuje, jak nesmírně drahá MHD je (byť „jen“ pro lidi, jejichž čas má nenulovou cenu). Jedinou konkurenci představují auta, která mají jedinou nevýhodu: relativně vysokou pořizovací cenu.

Je také vidět, jak moc se dubnové razantní zvýšení cen jízdného odrazilo na kvalitě poskytovaných služeb…

PS: Testoval jsem pak, o kolik snadnější bude sehnat jízenku u hlavního nádraží. Jeden automat byl přelepený náplastí s načmáraným nápisem „NEFUNGUJE!“ , druhý svítil červeně a nefungoval, třetí svítil oranžově a nefungoval (u toho tento stav pozoruji také již nejméně týden). Naštěstí jich tam je více. Uvažuji, že si natisknu samolepky ve stylu „pořidťe si konečně kvalitní automaty, idioti!“ a budu je na nefunkční kusy lepit a poskytovat DPMB jakýsi feedback. No a když už náhodou fungující automat najdete, můžete dále postupovat podle tohoto návodu.

2 komentáře

Karel K.

Už aby byly všude SMS jízdenky, jako v Praze! To je IMHO ideální řešení pro všechny situace :)

Hans

Souhlasím. Vedení DPMB se nechalo již asi před rokem a půl slyšet, že o SMS jízdenkách „přemýšlí“. S pružností jim vlastní o nich budou přemýšlet určitě alespoň dalších 5 let…

Reagovat