Dotčeni nabídkou…

Bavil jsem se onehdy s jedním známým a ten byl hrozně dotčený tím, že vstupenka na brněnskou výstavu Bodies Revealed je levnější v pracovní dny než o víkendech.

Štkal cosi o strašlivé diskriminaci (to je dnes velmi oblíbené slovo). Když jsem se tázal, jestli výprodeje taky bere jako diskriminaci těch, co si zboží koupili dříve a dráž, tak to prý ne, to je přece normální. Ale dát slevu zákazníkům, kteří jdou na moji akci ve dnech, kdy o ni není takový zájem, to normální zřejmě není a asi by se to mělo nějak regulovat, nejlépe pak zakázat.

Připomnělo mi to obecnou vlastnost zdejších lidí, která nevymizela ani dvacet let po revoluci: dotčenost nevyhovujícími nabídkami. Tito lidé dosud nepochopili, že když jim někdo něco nabízí, pouze to předkládá jejich schvalovacímu procesu, po kterém se teprve (někdy) uzavírá nějaký obchod. A tak můžeme kolem sebe pořád slyšet: „ty vole, voni maj to a to vo pětikorunu dražší, než jinde a já musím víc utrácet, hajzli jedni, zakázat!“. Možná je to tím, že prostý lid rád nadává a zadělává si tak na různé příhody.

Nevadilo by mi (ba dokonce by mě to asi i pobavilo), kdybych přišel do obchodu a tam měli zabalené psí hovno a na něm cenovku 4.999 Kč, pokud:

  • by to prezentovali skutečně jako psí hovno,
  • nenutili by mě ho kupovat.
Ani si neumím představit, že bych se nad tím uvztekal k smrti.

Co mi vadí spíš, je situace, kdy mě někdo do nákupu věci (užitečné podobně jako výše zmíněný psí výrobek) nutí. Třeba takové státní důchodové pojištění. Ale to zas nevadí tomu prostému lidu. No je to fakt zajímavé…

5 komentářů

Lone Star

To víš, to je ten „systém preferující honbu za penězi, vybízející k zneužívání lidských slabostí, systém podvodných reklam a vnucování půjček bez ohledu na možnost jejich splácení, s nepřeberným množstvím rafinovaných možností jak vydělat na neštěstí druhých“…

K tomu by za té skvělé „doby předchozí, totalitní, nemohlo dojít“…

Proto prostý lid se slzou v oku a neskrývanou nenávistí k těm, kterým svoboda vyhovuje, na tuto dobu nostalgicky vzpomíná :-(

BTW – jeden jen zdánlivě OT link – http://www.cssd.cz/a23873.html

Tohle je favorit toho „prostého lidu“ :-(

Hans

A jé, zabrousil jsem po stránkách ČSSD, to jsem neměl dělat.

Soudruzi nás prý chtějí vyvést z krize (dokonce jako jediní!), zřejmě zdaněním pracovitých a vytištěním nových peněz.

Volič ČSSD stojící v tom kbelíku a snažící se ho vyzvednout do výšky teď nejen věří, že se mu to povede, ale i že to jinak nejde :)

Hans

BTW systém preferující honbu za penězi, vybízející k zneužívání lidských slabostí, s nepřeberným množstvím rafinovaných možností jak vydělat na neštěstí druhých, mě taky děsí.

Bojím se, že jednou jen tak půjdu po ulici a najednou se ocitnu u nějakého hracího automatu a budu do něj házet peníze a nebudu se umět odtrhnout.

Je to ošklivý, zlý svět…

Lone Star

to víš, když „slovo zisk se stává zaklínadlem zaměstnavatelů ohánějících se zájmy akcionářů“ a v důsledku toho „tlaky na zaměstnance i výrobní zařízení se stupňují“ a „je všeobecný trend vyčleňování činností za účelem snížení mezd, minimalizování nákladů na údržbu, převádění výrob do zemí s levnější pracovní silou, přijímání levnějších zahraničních dělníků atd. atp.“

no nebylo tomu prostému lidu lépe, když jej moudrá strana vedla a „myslel na zájmy těch pracujících lidí“?

Vždycky mě fascinuje přesvědčení prostého lidu, že primárním cílem a úkolem zaměstnavatele má být dávat svým zaměstnancům plat a sociální jistoty… :-(

Hans

Hm, je s podivem, že ti kdož si to myslí, zpravidla sami nikoho nezaměstnávají… O sociálních jistotách vždy plamenně mluví jen ti, kdo je čerpají / chtějí čerpat :-)

Reagovat