Rok 1993 vs. 21. století

„Já chci 21. století! Ne 1993 či kolik přehrávaný pořád dokola,“ zahlédl jsem na Twitteru.

Jaký byl vlastně rok 1993, aspoň podle toho, co si pamatuju?

Ekonomika se pomalu stabilizovala po „divokém“ začátku 90. let (ačkoliv z dnešního pohledu měly být tehdejší reformy ještě divočejší a dotaženější).

Orličtí vrazi zabili svou poslední oběť, nárůst kriminality způsobený nárazovým vypuštěním lidí z komunistických klecí se taky uklidňoval.

Příroda se vzpamatovávala, předlistopadový socialismus byl katastrofou i ekologickou (a ironií osudu nám i dnešní komunisté často kážou o ekologii).

Rozdělila se federace, takže skončilo nesmyslné handrkování o to, jak by se měl společný stát jmenovat apod. Taky už jsme nemuseli poslouchat výlevy části Slováků, jak jim ubližujeme a co všechno bychom pro ně měli udělat (a co všechno dalšího bychom měli ještě udělat, když jsme už udělali to předchozí).

Životní úroveň rostla. Lidé nebyli tolik otrávení, dosud jim nebyla vsugerována „blbá nálada“, velmi často dokonce pracovali, aby se měli lépe. Dnes se raději soustředí na těžbu sociálních dávek nebo aspoň dotací, samozřejmě za neustálého nadávání na všechno. Prosperovalo drobné podnikání, nedobrovolná (a natož dlouhodobá) nezaměstnanost v podstatě neexistovala.

Demokracie u nás byla v plenkách a zatím ještě nikdo nepřišel na to, že by si mohl odhlasovat takřka libovolné vlastní přání, které mu splní někdo jiný. Agenda tzv. „lidských práv“, plněných na úkor skutečných práv (svobod) ostatních, neexistovala.

V televizi začala běžet Česká soda, pořad, který by dnes byl zakázán asi tak po prvním díle (a který já vnímám jako solidní indikátor svobody slova).

Měli jsme svobodu a před sebou ještě dobrých deset let, než se začaly zase utahovat šrouby.

Přehrávat pořád dokola rok 1993 místo moderního 21. století? Já jsem pro!

5 komentářů

Jiří Knesl

Pravda.

Navíc lidé ještě neznali dotace ani Paroubka, Zeman byl v opozici,

Na druhou stranu Slováky čekal autoritativní režim, byl nízký příjem, lidé pořád mysleli mnohem víc socialisticky, než komunisticky (což se děje i dnes, ale naštěstí už ne tolik).

Lidstvo neustále postupuje, za 1000 let budou lidé žít ve vesmíru a budou jich možná biliony. Všechny varianty uspořádání budou v takové mase budou neustále existovat a každý si bude moci vybrat, jak chce žít.

Hans

Zeman tehdy šéfoval malé straně ČSSD, ale už během roku 1994 se častěji objevoval např. v televizních debatách a záhy se stal prvním politikem, který očernil všechno kolem sebe, populisticky slíbil prosperitu a ve volbách v roce 1996 dosáhl prvního většího úspěchu. Tehdy se situace trochu destabilizovala, což se projevilo v roce 1997. Kupodivu ani poté, co byl od roku 1998 ve vládě, nedošlo k nějaké větší tragédii (těžko říct, jestli to bylo kvůli silné kontrole ODS v rámci tolik opovrhované opoziční smlouvy, nebo byl v porovnání s tím, co přišlo po něm, přece jen ještě docela rozumný).

Podle mě byly zlomové až volby v roce 2002 (které přinesly postupně Špidlu, Grosse a Paroubka) spolu se vstupem do EU v roce 2004. Tehdy jsme definitivně začli opět budovat socialismus a zatím s tím nikdo nebyl schopný (a ani ochotný) nic udělat.

Těžko říct, jestli mizí socialistické myšlení. Byl bych rád, a vidím kolem sebe spoustu věcí, které tomu nasvědčují. Jenže pak vždycky přidjou nějaké volby a optimismus je pryč :)

dalibor

Rozumím Vaší rozladěností nad současnými poměry, jsem znechucen úplně stejně. Domnívám se ale, že na Vás působí syndrom „starých dobrých časů“. Nejdřív jsem do něj spadl skoro taky, ale pak jsem trochu zavzpomínal a ono to zase nebylo tak růžové. Co si pamatuji a co vím od svých rodičů, prarodičů a literatury, tak skutečný kapitalismus, tak jak ho chápu já, tzn. svoboda jakékoliv činnosti, která nezasahuje do stejné svobody někoho jiného bez poddanského žádání a povolování u někoho třetího (úředníka), tak ten tu nebyl nikdy.

Pokud si pamatuji, tak např. na to, abyste mohl jen nakupovat a prodávat, tady vždy byl nějaký povolovací orgán. Hned po revoluci „baba“ na Národním výboru, pak vyrobili živnostenský úřad, který je tady dodnes.

Také je tady již od totalitních dob zákoník práce – nerozluštitelná bible, jo a povinný příspěvek na podporu zaměstnanosti (je dnes v sociálním pojištění) vznikl už za ministrování Klause.

Věřím ale, že se situace musí obrátit. Na rozdíl od většiny společnosti, která si myslí, že svoboda jednotlivce je „třešinkou na dortu“, je menšině (mně, Vám a určitě i Svobodným) jasné, že je to opačně. Pouze svobodní jednotlivci ve svobodném prostředí mohou zajistit společnosti ekonomický výkon, který umožní její přežití. Tzv. „západní civilizace“ ekonomicky porazila komunistické státy právě díky tomu.

U nás je bohužel velká tradice v učení Marxových nesmyslů – i já jsem tím ve svém mládí prošel – a naneštěstí se to přenáší i na další potomky skrze rodiče a učitele. Přitom o takovém von Bawerkovi, Misesovi nebo Rothbardovi nejspíš nikdy ani neslyšela většina „vysokoškolsky vzdělaných ekonomických odborníků“. Pak je v jejich očích daňový únik krádeží.

Hans

Díky za příspěvek.

Samozřejmě, že si můžu pamatovat jen to, co bylo dobré, to je přirozené a těžko se tomu člověk vyhne.

I tak jsem ale přesvědčen, že bylo svobodněji než dnes. Byť jsme samořejmě zcela svobodní nebyli, ale byli jsme blíže svobodě, dnes jsme naopak blíže socialismu.

Navíc byl tehdy celkový trend svobody přidávat, dnes je tomu naopak.

Těžko říct, jestli se situace v dohledné době otočí – byl bych rád, ale po jakýchkoliv volbách spíš mívám deprese.

dalibor

Rádo se stalo.

Je fakt, že jsem asi měl taky trochu svobodnější pocit, minimálně policajti mi přišli méně agresivnější (možná jen ti na ulici).

Co se týče dnešní občanské svobody mám soukromý odhad, že můžeme být v  demokratickém období na dně a přijde odraz – možná po příštích volbách.

Svobodní trvale posilují, povědomost o liberalismu už taky nějaká je a v Evropě se reakce na socialistické výmysly z Bruselu snad taky zvedá. Ale celkově to bude asi pořád takové kolísání.

Nejvíc mě u nás štvou podvodníci typu pana Kalouska a spol., kteří o sobě tvrdí, jaká že jsou pravice, a přitom se chovají jako převlečení komunisté a mastí si tam ty zákony…

Reagovat