Rath by znárodňoval

Když zasedá parlament, držte si pevně peněženky, říká stará lidová moudrost.

Je vlastně dobře, že to Rath přiznal. Člověk je zase o trochu menší idealista. Politici (aspoň ti tohoto typu; kterých je u nás ovšem drtivá většina) prostě naše peníze potřebují. Jakmile hrozí, že by jim jich část utekla (třeba tím, že si částečně budeme na důchod spořit jinak než státně), šmátrají nám do peněženek jinak. A neštítí se použít jakékoliv metody.

Uchránit před nimi majetek je téměř nemožné. Naše ústava jim dovoluje legalizovat téměř libovolné krádeže.

Spoříš si na důchod, občane? Už ne, teď je to naše. Koupil sis dům nebo byt? Taky stačí jedno hlasování a může být náš. My ho z tebe vymlátíme, protože jsme si odsouhlasili, že máme monopol na použití síly. Investuješ do zlata? Klidně postavíme soukromé držení zlata mimo zákon. Dáváš si prachy do matrace? Tak to jsi vůbec snadný cíl, od doby co máme na vydávání peněz monopol. Budeme tě pomalu okrádat inflací a když nás budeš srát, tak uděláme nějakou měnovou reformu.

Jediné, co nám stát nemůže vzít, jsou naše vědomosti (pravda – může nás uvěznit nebo zabít, proto je potřeba včas utéct). Spoření na důchod (resp. libovolné jiné horší časy) ve formě vzdělávání nyní bude nabírat na významu.

2 komentáře

Lafi

A co vzít v úvahu investovat v zahraničí, ideálně mino EU. O této možnosti už nějakou dobu přemýšlím. Sice to nejspíš nebude jednoduché, ale taková zadní vrátka by nebyla k zahození.

Hans

Je to možnost, pro většinu lidí ale asi poměrně náročná.

Stejně jsem ale zvědavý, jak dlouho vydrží současný sociální stát bez uzavřených hranic, devizových příslibů a výjezdních doložek.

Reagovat