Odboráři zase budou stávkovat

Tak zas budou České dráhy (a dost možná i dopravní podniky) v pondělí stávkovat. I bych se docela divil, proč zas jen ony, když zdanění benefitů je pro všechny zaměstnance stejné, ale ono se čemu divit vlastně není.

Proč tedy stávkují, blokují a protestují vždycky jen ČD, dopravní podniky, zemědělci a podobní? Je to jednoduché, nikdo jiný na to nemá čas: zaměstnanci soukromých firem a podnikatelé musí prostě pracovat, mimojiné i proto, aby bylo na různé veřejné služby reprezentované tou první skupinou. Také jim pro náhradu případného výpadku příjmů nestačí prostě a jednoduše zašmátrat rukou v cizí peněžence a něco si tam beztrestně vzít.

Takže protestů proti vysokým daním a plýtvání (třeba odborářskému) se jen tak nedočkáme – čas na stávku mají jen zaměstnanci dosud žijící v socialismu, kteří za svou práci necítí žádnou zodpovědnost a vysoké daně i plýtvání jim vyhovují – platí to přece někdo jiný.

Navíc je tu další faktor: železničáři a podobná kdysi až nadpřirozeně uctívaná povolání mají pochopitelně zájem na zachování veškerých svých výhod, neboť je přece mají odjakživa a jakýkoliv pokus aplikovat rovné podmínky je jimi chápán jako krádež.

Ono se také rádo říká, jak je doprava strategická a proto je dobře, že ji provozuje stát. No jo, jenže jak vidno – pro pár lidí z čela odborů je takto velmi snadné ochromit veřejnou dopravu v podstatě po celé republice. Právě proto, že se jedná o strategické odvětví, by toto nemělo být tak jednoduše možné. A právě proto by odvětví v rukou státu být nemělo.

Je také pozoruhodné, že četnost stávek je nepřímo úměrná kvalitě práce a spokojenosti zákazníků s dotyčnou firmou…

Samozřejmě rozumím lidem, kteří se snaží prosazovat svoje zájmy, jen mě nehorázně štve, že nehledají systémové řešení, jde jim jen natahovat ruku směrem ke státu. Navíc neváhají vzít si jako rukojmí své zákazníky, které mají na háku právě proto, že to jejich hraní si s vláčky daňový poplatník musí financovat, ať chce nebo nechce.

Až si lidi uvědomí, že stát tu není od toho, aby poskytoval a dotoval jakékoliv tržní služby (včetně přepravy z místa na místo), bude tu lépe.

5 komentářů

Lafi

Nechci malovat čerta na zeď, ale nemyslím si že většina lidí by si chtěla cokoli z toho co jste napsal uvědomovat. Stačí chvíli poslouchat lidi kolem sebe. Myslet host bolí.

Hans

Ano, myslet bolí.

Proto se lidé rádi myšlení vyhýbají a nejsou na tom zas tak zle. Kde jsou ty časy, co bylo myšlení nutné k přežití :-)

Hans

To je mi ale kouzelná formulace:

Odboráři uvažují, že 1. března ve čtyři hodiny zůstanou jejich vozidla ve vozovnách.

(viz http://brno.idnes.cz/brnu-hrozi-uplne-zastaveni-hromadne-dopravy-nakonec-se-ale-nemusi-stat-nic-1ue-/brno-zpravy.asp?c=A100224_102501_brno_jag)

Ještě že mě ti odboráří milostivě po celý rok za těch pár korun svými vozidly vozí…

prokoludek

Zákaz a do basy s nimi. Demokracie není pro každého!

Hans

Nemyslím si, že je třeba zakazovat něco, co by zašlo samo na úbytě, kdyby nemělo tolik lidí zákonnou povinnost to financovat.

Reagovat