O zdravotnictví v USA

Nyní je u nás velmi módní litovat USA, jaký že strašlivý zdravotnický systém tam mají. Média nás pravidelně informují, že tam zemřel někdo, kdo neměl zdravotní pojištění. Skoro mám někdy pocit, že u nás jsou lidé snad nesmrtelní. Pak uvedou, jak je skvělé, že u nás člověk pojištěn být musí a zpráva zpravidla končí tím, že on už ten Obama udělá pořádek.

Člověk pak přemýšlí, čí zájem je tím sledován. Občanův asi ne, ten se přece pojistí proto, že je to výhodné, ne proto, že musí. Takže z toho vyplývá, že ti, kdo přerozdělují prostředky v našem socialistickém zdravotnictví (a kterým jich valná část zůstává za nehty), mají asi skutečně dlouhé prsty. Je proto lepší udělat si názor z reálných zkušeností člověka, který v USA žije.

V Americe je zdravotní pojištění dobrovolné. Jedná se tedy skutečně o solidární pojištění a ne o daň. Až za lidi starší než 65 let platí pojištění stát. Úroveň pojištění je jedna z věcí, podle které si můžete vybírat zaměstnavatele, případně si ho hradíte zcela sami. Záleží na vás. Když máte pocit, že se nějaká pojišťovna chová nekorektně, přejdete k jiné a ta původní od vás neuvidí už ani dolar. U nás stát ano, protože určil, že mu prostě platit budete.

V této souvislosti se u nás často operuje s tím, že zhruba 45 milionů Američanů (tj. asi 15 %) nemá zdravotní pojištění. Většinou se automaticky předpokládá, že si ho ani nemohou dovolit. To je ale nesmysl, řada z nich je natolik bohatých, že pojištění prostě nepotřebují a kašlou na to. I z toho zbytku tvoří většinu lidé, kteří jsou pouze nezodpovědní a své peníze radši prožerou a uloží do trvalých hodnot typu domácí kino. U nás jsou takoví lidé také, jen s tím rozdílem, že jim na zdravotní pojištění nedobrovolně přispíváme.

Samozřejmě i ten, kdo v USA není pojištěn, je ošetřen, musí to pak nicméně splácet. I tak je u nás ovšem médii a socialistickými politiky vytvářena jakási virtuální realita, že americké zdravotnictví je na středověké úrovni a denně díky tomu umírají nejméně stovky lidí. Kupodivu lidé stále migrují spíše do USA a ne naopak. Je to zvláštní. Dost lidí z Kanady se jezdí léčit do USA, než aby čekalo, až na ně v státním kanadském zdravotnictví dojde řada.

Dalším oblíbeným strašákem je představa, že díky snaze o ziskovost komerčních zdravotních pojišťoven tyto rády ruší smlouvy s klienty v okamžiku, kdy onemocní. Je pozoruhodné, že u našich různých komerčních pojišťoven podobný jev jaksi nepozoruji. No, je to vlastně logické – kdo by se pak pojistil, že. Ani můj zdroj v USA o ničem takovém dosud neslyšel.

Lidé, kteří straší americkým zdravotnictvím, často argumentují tzv. dokumenty Michaela Moorea. Je to podobné, jako bych tvrdil, že komunisté nikdy nezavírali lidi do lágrů, protože mi to řekl soudruh Filip. Soudruh Moore má na vyvolávání strachu založen docela solidní byznys…

Každopádně, Obama teď nastolí pořádek. Řekne lidem, že je to v pohodě a správné, být nezodpovědný a postará se o ně (ne však ze svého). Za tuto podporu nezodpovědnosti a degenerace už dokonce předem dostal nobelovku. Nezodpovědní (a hloupí) lidé jsou k nezaplacení pro byznys jakéhokoliv levicového politika.

5 komentářů

Michal Moor

Komunisticky prase Moor,byl nedavno v TV na nejakem povidani a jako obvykle nadaval na chudobu.

CHlap se ho zeptal, jak to mysli, ze je chudy, kdyz ma na konte 30 milionu.

Splaskla mu ta vyzrana a ulhana huba a nebyl schopen slova.

Zdravotni system v USA

„Sicko“ je film o americkem zdravotnictvy. Film je v anglictine a muzete se na nej podivat na nasledujici internetove strance: http://www.youtube.com/watch?v=a7pCaK0aASE

Hans

Ano. Zhruba tolik, jako byly v padesatych letech „Anna proletarka“ nebo „Nastup“ filmy o lidech a zivote u nas.

Ostatne, o Moorovi se v clanku jiz zminuji.

reakce na články

Vaše komentáře k systému zdravotnictví jsou velice udivující.Zpochybňujete solidaritu lidí!!! Asi nikdy nebudete nemocní!!!!!!!!!!!

Člověk jenom žasne nad takovým vyjádřením.

Pan Moore dělá svou práci dobře.Levice zvítězí,aby se ti kapitalističtí nenažranci udusili svými zisky.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Hans

No jo. Čím to jen je, že počet vykřičníků bývá nepřímo úměrný hodnotě sdělení a síle jeho argumentů…

Jestli to teda je ironie, kterou jsem nepochopil, tak se omlouvám a už bych měl jít spát.

Reagovat