Jak dopadly volby?

Špatně, i když jinak, než jsem čekal. Voliči Věcí veřejných vylezli z kanálů, kudy doteď chodili a šli to hodit Babišovi. Tohle je největší volební tragédie za dost dlouhou dobu. Dobře se ukázalo, že stačí mít kdovíjak získané podnikatelské impérium, investovat do kampaně, koupit nějaké ty noviny, ty ostatní aspoň skupovat, když píší něco nehezkého, rozdat koblihy a uspět ve volbách. Na co kupovat poslance, když můžu koupit rovnou voliče. O většinovém lidu nemám žádné extra mínění, ale že agent Bureš sežene skoro milion hejlů, to jsem fakt nečekal.

Docela dost lidí bylo ochotno volit Okamurovy populisty se jménem vůdce v názvu. Taky hustý.

Voliči ODS jsou ještě celkem rozumní lidé. Poté, co jejich strana od minule blbla, šli jinam (pravda, pokud zrovna k Babišovi, tak zas tak rozumní nejsou).

ČSSD je naprosto impotentní. 8 let není ve vládě a každé jejich volební „vítězství“ od té doby je naprosto na nic. A jejich voliči se teď mohou dívat na mocenské spory ve straně ukazující, že o nějaké ideje a blaho prostého lidu jim rozhodně nejde.

TOP09 ztratila pár hlasů, protože prý prováděla „nepopulární reformy“. Jo, určitě.

Komunistům od minula přibylo dost hlasů, to také není dobré (byť to jsou asi hlasy protestní, které by zrovna tak mohly být u Babiše nebo podobně).

Ve sněmovně máme dvoje lidovce, i když kmotři od těch původních už asi dávno odešli do těch druhých, kteří tam byli i doteď.

Myslím, že koalice ČSSD + KSČ + StB je poměrně zřejmá, dost možná i s podporou jedněch nebo druhých lidovců. KSČ se asi přímo do vlády nepohrne, aby mohla i nadále říkat „my nic, tak nám dejte šanci“, ale pochopitelně bude hlasovat pro každé zlo.

Očekávané praktické dopady: budeme do paliv povinně míchat víc Babišovy bionafty, budou se všemožně podporovat „kvalitní české potraviny“ apod. (vše to bude moc hezky znít a v praxi se bude jednat o podporu Babišova impéria). Vznikne tím mnoho škod, které zaplatí všichni a nejen jeho voliči, ale tak už to bývá. Otázkou je, zda a kdy se mu poslanci rozutečou, ale Babiš bude mít asi lepší páky udržet si je, než amatér Bárta minule (je škoda, že to minule jako odstrašující příklad nestačilo, ale ono to asi nebude stačit ani teď a příště třeba přijde po Babišovi uklízet Bakala, nebo tak nějak).

Tak hodně štěstí!

Reagovat