Fašismus všude kolem nás

Fašistické je dnes všechno, co se příliš odklání od mainstreamových názorů, nebo o čem je nutné přesvědčit narychlo lid, že je to špatné (je to přece ošklivé slovo, o kterém se příliš nepřemýšlí a tak je pro tento účel ideální).

Je to trochu paradox – do fašismu je dnes nadáváno snahám o polemiku s ideály všeobjímajícího sociálního státu. Přitom podle původního významu je to právě fašismus, který obhajuje silný a mocný stát.

I já jsem byl kdysi na tomto webu nějakým nepříliš bystrým komentátorem z lidu nařčen z fašismu, když jsem neprojevoval dostatečné nadšení z plánů půjčit si na třinácté důchody, nebo co to tenkrát bylo.

Teď si tento pojem vzala do huby i (hlásná) trouba bratrstva pravdy a lásky, Halík. Rád bych viděl nějakého dalšího našeho významného politika, který má ke skutečnému fašismu tak daleko, jako Klaus.

Když si připomeneme Mussoliniho heslo „vše pro stát, nic proti státu, nic mimo stát“ a rozhlédneme se po naší politické scéně, tak uvidíme, kdo k tomu má nejblíž. Různé zdanění každého prdu – to je vše pro stát. Snaha přesvědčit nás o něčem různými mediálními kampaněmi za naše prachy, to je nic proti státu. Křečovité snahy kontrolovat naše životy a plnění nehorázných daňových povinností, to je nic mimo stát. Zkrátka, k fašismu u nás mají blízko všechny parlamentní strany.

Ale je to ošklivé slovo, a tak jím radši budeme označovat něco, co se nám nelíbí. Třeba svobodu.

4 komentáře

Lafi

Dobře napsáno. Bohužel různí zaslepenci mají dnes nejsilnějsí hlasivky a tak slova o svobodě a vlastním názoru nejsou téměř slyšet.

Árijský potomek

Jo, fašismus je zajímavý světonázor. Na důstojný život podle něj mají právo jen ti nejlepší. Průměrným má být ctí jim otrocky sloužit a podprůměrní či problémoví by měli uvědoměle spáchat sebevraždu, neb jejich život je bezcenný. Čím se liší od pravicového liberalismu? Jen tou upřímností.

Hans

Nejsem si jist, zda si fašismus s něčím nepletete.

Pravicový liberalismus jistě nikomu právo na důstojný život nebere. Nepleťte si ovšem právo (tj. nesmět někomu v něčem bránit) s nárokem (tj. muset někomu něco financovat).

Árijský potomek

Jistě, pravicový liberalismus je humánní. Právo na důstojný život nikomu nebere. Jen těm průměrným a podprůměrným jaksi stále míň umožňuje ho realizovat.

Ale je docela sranda, s jakým nadšením mu zrovna oni fandí.

Reagovat