Zemědělci a mléko

Je to stále dokola stejná písnička. Zemědělci chovají krávy a produkují mléko. To prodávají mlékárnám, které ho naředí a upraví a vzniklý produkt je nám nabízen v obchodech.

Mlékárna platí zemědělcům necelých 6 korun za litr mléka (tuto cenu tuším z jakýchsi důvodů stanovuje stát). Těm to připadá málo (ba dokonce je to prý ztrátové), přesto neustále mléko produkují a ztráty si tak prohlubují.

Ale oni jsou zemědělci a zemědělci. Ti první se rozhodli s neutěšenou situací něco dělat a začli mléko prodávat rovnou koncovým zákazníkům za zhruba dvojnásobek částky, kterou by jim daly mlékárny. Je to výhodné i pro zákazníky, za přibližně stejnou cenu jako ze supermarketu mají mléko tak, jak ho kráva vydala (bez obvyklého naředění 3x až 4x).

Ne tak ti druzí. Než aby hýbli prdelemi a vymysleli řešení (nebo se aspoň drželi toho již vymyšleného první skupinou) budou raději jen nadávat a lít mléko demonstrativně do polí. Přitom zatím nemám pocit, že by nabídka mléka přimo od zemědělců byla již dostatečná. Stále je tedy prostor pro její rozšiřování. Až by mlékárnám výrazně poklesly zisky, ony by se o ně se zemědělci ještě rády podělily.

Ale to je moc logické, zemědělec raději blokuje silnice nebo svou produkci teatrálně likviduje.

2 komentáře

psimek jr.

Kdyz jsem tuto zpravu zaslechl dnes rano v radiu, hned mi bylo jasne, ze se tu objevi clanek na tvoje oblibene tema (soudim podle poctu clanku, ktere jsem tu o zemedelcich cetl).. :-) A tak tedy mohu po trech hodinach uspokojit svoji touhu, souhlasne pod timto clankem pokyvat hlavou :-))

Hans

Vidím, že jsem v některých tématech docela dobře odhadnutelný :-)

Ale co mám dělat, když mě vždycky nadzvedne něčí neochota řešit své problémy logicky a přímočaře a snaha vydupat si raději někoho, kdo by je vodil za ručičku…

Reagovat