Za plošný nárůst… inflace?

V Ostravě stávkují odboráři z dopravního podniku za plošný nárůst mezd o 5 %.

Zajímalo by mě, zda v poslední době:

  1. zvýšili dotyční zaměstnanci odpovídajícím způsobem kvalitu své práce (a získali tedy své firmě nové zákazníky),
  2. zvýšili dotyční zaměstnanci odpovídajícím způsobem produktivitu své práce (a stihli tedy poptávku stejného množství zákazníků uspokojit efektivněji),
  3. máme inflaci 5 %.
Pokud neplatí ani jedna z těchto podmínek a přesto dojde k plošnému zvýšení mezd, pak je škoda, že si odboráři neuvědomují ten prostý fakt, že si za svých více peněz koupí pořád to samé.

Možná by si během stávky mohli přečíst tento výstižný a poučný článek: Základní ekonomické pojmy pro mateřské školy a příznivce levice (aspoň dvakrát).

PS: Ta blokáda kolegů, kteří se stávky neúčastní, to je taky pěkná věc. Je to naprosto stejná situace, jakoby drahý supermarket dělal blokády levnější konkurence, protože jim berou zákazníky a ohrožují „jejich zájmy“. Zatímco na blokující supermarket by jistě nadával i prostý lid, tuto situaci bude patrně akceptovat se slovy, že je beztak dobře, že si někdo „na ty nahoře“ (ve skutečnosti na daňové poplatníky) došlápne…

4 komentáře

Lafi

Jo, nadávat a hrozit umí každý, ale vytvořit něco užitečného chce trochu námahy a nepohodlí. A to už spousta lidí není ochotná podstoupit. Oni odbory ve svém důsledku jdou proti samotným zaměstnancům, jen si to lidé neuvědomují.

Hans

http://ostrava.idnes.cz/stavka-dopravaku-v-ostrave-konci-mzdy-pristi-rok-vzrostou-o-pet-procent-149-/ostrava-zpravy.aspx?c=A110606_160559_ostrava-zpravy_jog

Tak odboráři budou za rok pracovat s produktivitou o 5 % vyšší…

Teda, co to vlastně povídám. Stoupnou jim jen mzdy. Takže ty prachy dopravní podnik nevydělá, bude je muset najít:

„Máme půl roku na to, abychom ty chybějící peníze našli. Co se nám někde získat nepodaří, bude muset doplatit město,“ přiblížil ředitel dopravního podniku Roman Kadlučka.

Ono to zní krásně, že to doplatí město. Tak anonymně. Jenže město není živé, aby mohlo vydělat peníze a něco jimi zaplatit. Zaplatí to daňoví poplatníci. Stejně jako daně neplatí firmy, ani domy, ale vždy jen lidé.

Je otázkou, zda si to ta část diskutérů pod odkazovaným článkem uvědomuje (mezi těmi všemi oslavami toho, jak se statečným odborářům podařilo to zlé město pumpnout o nějaké ty prachy).

PS: Jestli nakonec dopravní podnik ty prachy najde, možná by mohl zkoušet hledat častěji a důkladněji a městu – tedy daňovým poplatníkům – šetřit peníze. Jsem to ale idealista, co?

Hans

Porušení pravidla „s vyděrači se nevyjednává“ přináší své ovoce; stávkou hrozí další monopolní molochy prolezlé odboráři:

http://brnensky.denik.cz/zpravy_region/dopravu-v-brne-ohrozuje-stavka20110606.html?diskuse=1#1025383

Musím zde ocitovat jednoho moudrého pána z D-FENSe (tuším že to byl OC, snad se za citaci nebude zlobit):

Stejně je zajímavé (a leckomu bych doporučil se nad tím hluboce zamyslet), kterak se nám náplň pojmu „stávka“ zajímavě posunula. Kdysi dávno stávkou protestovali zaměstnanci nějakého pana X proti jeho osobnímu rozhodnutí; pro pana X to bylo vcelku hodně nepříjemné, neboť akutně hrozilo, že vinou stávky jeho podíl na trhu převezme konkurence. Zákazníkům naproti tomu bylo v zásadě dost jedno, zda nakupují od pana X nebo od někoho jiného.

Dnes nicméně stávkou protestují zaměstnanci „podniků“ přinejlepším polostátních proti demokraticky přijatému zákonu. Vedení daného „podniku“ je to v zásadě dost jedno, protože konkurenci nemá, a dotace dostane příští rok stejné nebo větší (a ne-li, bude příčinou něco úplně jiného než stávka); řeší se to nicméně ve vládě, protože vinou stávky akutně hrozí, že se pár desítek tisíc lidí nedostane včas do práce (a to zahrnuje i mnoho těch, kdo zákazníky daného „podniku“ nejsou vůbec).

Reagovat