Volby 2010

Volby dopadly docela dobře. Obzvlášť ve srovnání s tím, jak dopadnout mohly (a co bylo očekáváno).

Pozitiva

  • Máme o jedny extremisty ve sněmovně míň.
  • Od posledních voleb zemřelo přesně 95.563 voličů komunistů. To není špatné číslo. Byť mají komanči stále stejný počet mandátů, jejich vliv klesne, neboť nebudou mít dostatečné množství oranžových bratrů na prosazování ultralevicového sociálního inženýrství.
  • Proběhla akce dobrý den s Cyrilem.
  • Obě „velké“ strany dostaly varování, že nemusí být velké stále.
  • Paroubek sice volby vyhrál, ale o jen o necelá dvě procenta. Navíc ani nezískal svých očekávaných > 35 %, na která se tolik těšil. Vítězství tak zcela jistě nezazářilo nad Českem jako nejjasnější hvězda. Socani už dokonce náměstka z RaJ bleskurychle hodili přes palubu. Hádám nicméně, že budou mít velké problémy s lobbisty a sponzory, kteří by rádi nějakou rozumnou návratnost investic do gigantické volební kampaně.
  • Sám náměstek z RaJ prohlásil, že obyčejný lid prohrál. Chápeme-li obyčejného člověka jako někoho, kdo čeká, až vytvořím nějakou hodnotu, abychom se následně mohli podělit (když jsme si tak rovni), nelze se z toho neradovat.
  • „Ultrapravicová“ dělnická strana se do sněmovny nedostala, i když se vězni snažili.

Neutrální

  • Voliči jsou sice přesvědčeni, jak moc podpořili změny, ale ty jsou jen velmi kosmetické (část lidí přestoupila do jiné strany, část lobbistů zaplatila kampaň někomu jinému).
  • Na druhou stranu budeme mít 114 nových poslanců, což není úplně špatné.

Negativa

  • Svobodní získali jen 0,74 %. Nedělal jsem si samozřejmě iluze, že to bude výrazně více. Kvalitní program sám o sobě stranu neprodá, zvlášť když to skoro nikdo nečte. Buřty zadarmo, stupidní billboard na každém rohu a sliby, na co komu přispějí, by přinesly jistě lepší výsledek. Také zapomněli zaplatit si za pozici v předvolebních průzkumech. Na druhou stranu cca 39.000 lidí svobodu potřebuje a je ochotno jít dát hlas straně, která se velmi pravděpodobně do sněmovny nedostane. Zas tak mizivé číslo to není. Tak snad to nevzdají a budou pracovat dál. S rostoucím vlivem EU by příště mohla být poptávka přece jen lepší…
Po volbách jsem si dal sklenku dvanáctileté whisky Bowmore Enigma a bylo mi celkem dobře :)

2 komentáře

Lone Star

Ještě bych k nesporným pozitivům přičetl „vykroužkování“ Langra a Severy – přemýšlivý volič našel v preferenčních hlasech silnou zbraň ;-)

Hans

Pravda, na to jsem zapomněl.

Ještě jsem si pak uvědomil, že jsem chtěl krátce pohovořit na téma více než milionu lidí ochotných volit Paroubka, ale to už je jedno :)

Reagovat