Uražení odboráři

Původně jsem si k této „aférce“ nechtěl nic poznamenávat, ale přece tak učiním.

Začlo to tak, že nějaká firma zvala své zaměstnance na vánoční večírek a na pozvánce byl nějaký komiks. Prý měl být vtipný, ale mě spíš připadal jako takový popis smutné reality. Dostalo se to k nějakému odboráři, a protože správný odborář je vztahovačný a úražlivý, nastal povyk.

Komiks byl označen jako hyenismus a plivanec do očí tisíců zaměstnanců (i když se většinou plive spíš do tváře) a odboráři se chystali večírek firmy porůznu narušovat. Svůj asi nemají.

Totiž, jestli jsem to dobře pochopil, ta firma dělala pro pražský dopravní podnik jakýsi audit plýtvání a navrhla propustit nějaké lidi. Nevím tedy, zda jich navrhla propustit tisíce (což by bylo obzvlášť pikantní), anebo tím jako plivla do očí i těm nepropuštěným.

Projdeme se starou Prahou, budeme procházet kolem restaurace a doufáme, že nás firma pozve dál, pohostí nás něčím teplým v zimě a nalije nám třeba čaj. Čekáme vlídné předvánoční jednání, vzhledem k tomu, že vyhazují naše zaměstnance, kteří nám chybí, a hostí se za naše peníze.

Tohle vyjádření jakéhosi odborového předáka se mi velmi líbí. Charakterizuje totiž odboráře velmi trefně. Odboráři bývají velmi rádi, když je někdo zve na čaj (obrazně). A že se firma hostí za jejich peníze? Aspoň jednou odbory vidí, jak je daňovému poplatníkovi, když přispívá na jimi způsobenou neefektivitu a jistoty. Jen jsem nepochopil, jak může cizí firma vyhazovat jejich zaměstnance. Maximálně to mohl ten audit doporučit. A pokud vedení DPP vyhodí někoho, kdo jim pak chybí, lze si jen klepat na čelo…

Akce včera večer skutečně proběhla, byť se zúčastnilo „jen“ jedenáct odborových organizací ze čtrnácti, kterými DPP oplývá. Odboráři obléhali restauraci, někteří měli transparenty (dokonce bez pravopisných chyb) a pískali a pořvávali na přicházející zaměstnance firmy. No, dnes už se nerozbíjí stroje, které lidem berou práci, a tak je třeba se vybouřit jinak.

Jaké si z toho všeho vzít ponaučení? Především, zvážit, co je horší: dělat si z někoho srandu nebo neumět se povznést nad vtip o sobě samém. U mě vyhrává to druhé a je příznačné, že v podstatě jediné skupiny lidí, co si dnes ze sebe neumí dělat srandu, jsou islamisté, ekologisté, cikáni, odboráři a Paroubek. Odboráři označovali tu firmu za parazitickou. Pokud skutečně dělá jen státní zákazky, souhlasím s nimi. I tak by ale pouze byla tím samým, co jsou oni.

2 komentáře

Lone Star

mě nejvíc dojalo to „vyhazují NAŠE zaměstnance a hostí se za NAŠE peníze“ – nějak jsem nezaznamenal, že by DPP patřil odborářům a oni tam byli zaměstnavatelem… (necméně mě tato rétorika neudivuje – pro socialistické vohnouty bývá typickou :-()

Už chybí jen ty mozoly pracujícího lidu :-D

Hans

Jojo, a i to že odborář někoho označí za parazita, je dobrá ironie :-)

Reagovat