Tolik peněz? To přece nemohl vydělat!

Podobnými úvahami se zabývá závistivá část prostého lidu vždy, když zjistí, že někdo má víc peněz než oni sami.

Přesvědčení, že je dotyčný nutně musel získat nelegálně, je pak alibi na jejich vlastní neschopnost (nebo přílišnou náročnost vzhledem ke svým schopnostem).

Před nějakým časem jsem si zkoušel obchodování na burze (s demo účtem a virtuálním vkladem 250.000 Kč, tržní situace byla reálná). Za týden jsem svého čtvrt milionu zhodnotil o dalších asi 120.000 investicemi do zlata, zemního plynu a ropy. Není to žádné zázračné ani výjimečné zhodnocení, ale vydělat takové peníze za týden jistě není špatné.

Říkal jsem si, že ještě že to je jen virtuální měna, dozvědět se o tom nějaký exemplář prostého lidu, měl by mě za zloděje. Koupil jsem za levno zlato a pak ho dráž prodal, svině jedna! To by uměl každý!

Potíž je trochu v tom, že zisk vám nikdo předem nezaručí a naopak můžete prodělat naprosto všechno. Můžete se sice řídit rozumem i intuicí, sledovat zprávy, ale jistota v reálném světě prostě neexistuje (svět není oranžový předvolební billboard). Zpětně to pak ale vypadá děsně jednoduše, něco levně koupit a dráž prodat.

Člověk se pak i trochu jinak dívá na zprávy, kdy si politik koupil byt za peníze, které přece nemohl vydělat. Opravdu nemohl? Je fakt, že politik hospodařící se státními penězi diletantským způsobem by asi i na burze hospodařil obdobně; nicméně nelze prostě s jistotou říci, že legálně lze vydělat tolik a tolik a víc už ne.

No, měl jsem pak svým způsobem štěstí, že jsem se další týden začal chovat na demo burze mnohem rizikověji a konečně všechno prohrál. Nemusel jsem mít špatné svědomí, že by mě prostý lid označil za podvodníka. Ale mít někdy dostatek volných reálných peněz… nevím, nevím, možná do toho půjdu.

5 komentářů

Karel K.

Zdravím :)

Měl bych jen otázku: kde se dá zkusit to obchodování na burze? Docela by mě to zajímalo :)

Hans

Také zdravím :)

http://www.xtb.cz/forex.php?p=336

Já jsem to měl sice v rámci investiční říjnové hry, ale standardní demo bude partně fungovat stejně.

Chtějí registraci, pak by vám měl mailem přijít odkaz na stažení SW (tzv. investiční platforma) a dostanete přístup na demo server.

Kumpa

Taky jsem zkousel XTB a behem jednoho dne jsem zhodnotil vklad (10k EUR) petinasobne (obchodovanim zemniho plynu). Prosty lid by mi tyhle „rozmary“ jiste jen tak nezapomenul…:-)

Hans

Okradl jsi prostý lid, který je nucen platit rostoucí ceny plynu a ty si na tom vyděláváš :-)

Však přijde zase revoluce, kdy prostý lid vstane od televizí a lahváčů a půjde ti to sebrat.

PS: Měl jsi demo nebo reálný účet? Já ten plyn tak dobře nevychytal, i když mi taky pár tisíc EUR vydělal. Ještě se musím hodně učit :-) Škoda, že na to teď není čas…

Kumpa

Bohuzel jsem mel demo ucet – kdybych mel realny, tak by mne asi hlodalo svedomi, ze jsem okradl obycejny lid, ktery musi kazde rano na pul sestou do tovarny k pasu :-( Ono vydelat mega CZK za den uz urcitou nenavist vzbudi :-) Ale problematika obchodovani mne taky docela chytla, takze se o tom v budoucnu chci rozhodne vic dozvedet a dal zkouset s demo uctem. A kdyz se bude dlouhodobe darit, tak nekdy treba i s realnym kapitalem…

Reagovat