Takhle jsme nevolili?

Současné dění v Praze (protesty proti tzv. velké koalici) na mne působí rozporuplným dojmem. Na jednu stranu je fajn, že se lidé zajímají o dění kolem nich (pokud to tedy nejsou jen profi aktivisté), na druhou stranu – k čemu byly nedávno ty volby?

Volit nějakou stranu a po volbách pak křičet – my jsme to mysleli jinak – to není příliš chytré. Myslet je potřeba už u voleb. Věřit tomu, že modří a oranžoví socani se nespojí, když jim poteče do bot, může jen blb velký naiva. Poukazovat na programové rozdíly také nemá smysl (ukažte mi jich aspoň 5) – vždyť ODS před volbami slibovala MHD zdarma a podobné levicové kraviny.

Celý problém tkví hlavně v tom, že řada lidí je jaksi navyklá volit Mažňáka, aby to natřela Losnovi. Ale volit se má pro někoho, ne proti někomu! Zvlášť když nemáme většinový systém…

Pak to dopadá takhle „nečekaně“ (ve skutečnosti ovšem zcela naopak) a náhle lid pociťuje nutnost vzít nad hlavu transparent „takhle jsme nevolili“. Ale volili! Kde by jinak socani obou barev vzali tu nadpoloviční většinu hlasů?

Takové to přemítání, jak jsme vlastně tu naši volbu mysleli, pak nutně vede k výskytu aktivistů, kteří to náhle „ve jménu občanů“ vysvětlují (pochopitelně ve snaze zviditelnit sebe a své myšlenky). Vždyť se podívejte na dědečka Veškrnu, který je v tomhle mistr a demonstrací se samozřejmě velmi viditelně účastní…

Velmi trefně na toto téma psal nedávno pan Macek: Nuda v Praze.

Reagovat