Stávka za zásluhy

Prý zas bude stávka. A tentokrát budou stávkovat – to mi nebudete věřit – pro změnu státní zaměstnanci.

Odborářům vadí rozšíření okruhu zaměstnanců, u kterých je možné zavést takzvané pásmové odměňování. To znamená stanovení tarifní části mzdy bez ohledu na počet odpracovaných let. Nyní se uplatňuje například ve zdravotnictví či u uměleckých profesí(*).

Nikdy jsem nechápal, proč by měl počet odpracovaných let nutně ovlivnit kvalitu a produktivitu odvedené práce a tedy i výši mzdy. Ano, člověk většinou získává zkušenosti, ale toto pravidlo neplatí bez výjimek a navíc je potřeba ty zkušenosti nějak zužitkovat.

Novela do státní správy zavádí také smluvní platy.

No to je troufalost. Stanovení mzdy přímým nadřízeným namísto nějakých celostátních tabulek a nároků!

Přemýšlím, komu můžou zmíněné navrhované způsoby odměňování tolik vadit (vždyť jde o možnost, jak dobře ohodnotit kvalitní lidi, kterých prý máme ve státním takový nedostatek!) a pořád mě napadají jen odboráři, lemplové a další netáhla…

Má snad být jedinou zásluhou státních zaměstnanců to, jak dlouho už jsou zaměstnaní?

(*) Co to proboha je, státní umělecká profese?!

1 komentář

Lafi

Z vlastní zkušenosti bych poslední větu změnil na oznamovací, přeformuloval do přítomnosti a zbavil podmiňovacího způsobu :-D

Pokud budu mluvit jen o tom, co znám, opravdu u řady kolegů tohle beze zbytku platí. Nemohou dostat těžší úkol, jelikož by byl nad jejich síly a platem už jen podle tabulek jsou úplně jinde než noví kolegové, byť odborně je to naopak. Ironií je už jen to, že takoví lidé jsou de facto nevyhoditelní.

Reagovat