Socanská spravedlnost

Socani (myslím ty prapůvodní, tedy oranžové) vyrukovali s novou vlnou svých vtipných billboardů a plakátů, nejspíš se blíží nějaké volby.

Tak třeba Dientsbier se nechal vystavit s nápisem „za spravedlivý stát“. Těžko říct, jestli to má být slib, nebo prostě jen heslo. Ale líbí se mi to – s myšlenkou spravedlivého státu souhlasím.

Spravedlivý stát, který by ke všem občanům přistupoval stejně, nevytvářel zákony, které jedny zvýhodňují na úkor druhých, nevytvářel bezpráví tím, že bude lidem zakazovat uzavírání některých obchodů a do jiných je naopak nutit – ano, jsem zcela pro!

Teď už jen jak vyřešit rozpor s dosavadním chováním představitelů této strany, které naznačuje spíš to, že se jedná skutečně o prázdné heslo, případně že soudruh rovnou vědomě lže.

To Dluhoslav má plakátek menší a ani už nevypadá jako kůň, asi mu poradili, aby zavíral ústa. Ale kvalita textů zůstala. Že prý zná spravedlivější způsob, jak naložit s těmi miliardami, co chce zlá vláda dát církvím.

Ano, dobře rozumím tomu, že představy socana o naložení s kupou peněz jsou zcela jiné, ovšem neumím si představit nic spravedlivějšího, než vrátit ukradené věci jejich původnímu majiteli. 

(A ano, jsem si vědom toho, že vypořádání s církvemi v podání současné vlády bude pěkný paskvil a že kromě nápravy strých křivd bude vytvářet nové; to však nijak neospravedlňuje odmítání restitucí jako celku, navíc třeba na základě tvrzení, že církve jsou beztak nesympatické a i tak se mají dobře.) 

Reagovat