Školné

Školné je teď docela populární téma. Řada voličů sice volila strany, které jeho zavedení mají v programu, teď se však zdá, že doufali, že na něj nakonec nedojde.

Myslím, že i řada odpůrců školného chápe, že že studium zkrátka zdarma není. Učitelé chtějí nějaký plat, něco stojí prostory, něco pomůcky atd. Jelikož vstupy zdarma k dispozici nemáme, musí to někdo platit. A když už se za něco platí, bývá nejefektivnější, když za to platí ten, kdo danou službu konzumuje. Přináší to několik výhod:

  • Zákazník chce své peníze investovat účelně, nepůjde tedy studovat jen tak pro zabití času, bude mít sám zájem na kvalitě výuky apod.
  • Jedině placení přímo zákazníkem zajistí efektivní vynaložení prostředků a ve svém důsledku i nejlevnější možnou cenu služby.
  • Školné přispěje k zájmu o studium oborů, které mají dobré uplatnění v praxi.
  • Školné přinese do škol více peněz. V této souvislosti musím podotknout, že zejména učitelé stěžující si na nízké platy a odmítající školné ve mně vyvolávají silné nutkání poklepat si na čelo.
  • Nepřipadá mi spravedlivé, aby i někdo, kdo nestudoval a nestuduje, na to jiným přispíval.
Proti školnému samozřejmě ihned začaly brojit dvě skupiny lidí: ti, kterých se to aktuálně týká a ti, kteří z jeho hlasitého odmítání mají byznys.

Ti druzí se snaží vsugerovat lidem představu, že vzdělání leží zadarmo na ulici a teď ta zlá vláda (která ještě ani není), ho chce chudým obyčejným lidem zpoplatnit, aby se na tom napakovala. Tato teze se jistě ujme. Posuďte sami třeba článek soudruha Zaorálka.

Vždycky mě dojme až k slzám, když nějaký socan začne bědovat nad zadlužováním našich dětí. Chápu-li ho dobře, je špatné zadlužit studenty (kteří se rozhodli investovat do své budoucnosti) částkou za školné. Je však správné, vzít tu samou částku, navýšit ji o režii státního přerozdělovacího systému a zadlužit jí úplně všechny. Moc tomu nerozumím. Ale už mi jednou bylo vysvětleno, že my pravicově orientovaní jsme děsně blbí, tak to asi bude tím.

Vzdělání prostě není něco automatického, co roste někde v lese. Dokud se budeme tvářit, že na něj má kdokoliv samozřejmý nárok (a ne jen právo), bude nám neustále vadit, že je nekvalitní, že jeho přínos do praxe je sporný. Někteří se tomu budou donekonečna asi i divit.

Bohužel – školné, které vyplodí vznikající vláda, bude asi pěkný paskvil. Bude patrně fixně nařízené, bude hradit jen část nákladů a nedojde ke snížení daní odpovídajícím způsobem. Bude to tedy další socialistická náplast na již existující socialismus. Něco jako poplatky ve zdravotnictví. Už teď se ukazuje, že vítězství politiků jen o něco méně levicových než ČSSD nebyla zas tak velká výhra.

Ostatně, i v jiných oblastech hodlá vláda být vskutku „pravicová“ a jít ve stopách soudruha Janoty. Chce třeba přizabít naši ekonomiku (dostávající se z krize) dalším zdaňováním. Ach jo, kdy už si tihle přihlouplí ouřadové založí vlastní firmy a budou v nich řešit malý odbyt zvyšováním ceny zboží? Třeba by se jim pak konečně rozsvítilo…

1 komentář

Lafi

Osobně bych co se týká vysokých škol šel ještě dál. Nevidím jediný rozumný důvod pro existenci státních VŠ a jejich dotování z rozpočtu. Pokud máme u nás povinnou školní docházku, ano tu by měl stát garantovat jak nejlépe dokáže. Ostatní by mělo být v režii buď soukromých, nebo obeních škol.

Vidím ale v našem socialistickém Kocourkově jeden paradox. Pokud by se zavedlo školné, absolventi by samozřejmě vyžadovali příslušnou kompenzaci v podobě mnohem vyšší mzdy. V současné době se v mnohých oborech vysokoškolské vzdělání prostě nevyplatí.

Reagovat