Reklama pro prohlížeče zadarmo

Logika dostává v našem světě na frak snad každý den, ale pořád mě to nepřestává udivovat. Připadá tohle naprosto neuvěřitelné jen mně?

Microsoft musí z vůle EU nabízet uživatelům instalaci alternativních internetových prohlížečů. EU patrně opět považuje uživatele za naprosté idioty, kteří si neumí sami najít a stáhnout produkt, který by jim vyhovoval. A idioty je potřeba co? No podporovat…

Ale proč jen prohlížeče? Proč si obdobná nařízení nevymohli i tvůrci alternativních kalkulaček, malovátek, přehrávačů, nebo třeba souborových systémů a vrstvy abstrakce HW? Jsem zvědavý, kdy přijdu do Tesca a to mi bude muset nabídnout, jestli nechci zavézt do koloniálu Františka Vopičky na nákup.

A vůbec, proč by MS neměl mít právo dát do svého produktu, co uzná za vhodné? O jakém zneužívání monopolního postavení může být řeč? Monopol by to byl, pokud byste chtěli používat počítač a neobešli se bez produktů Microsoftu. Tak to ale vůbec není (ostatně, skutečné monopoly existují jen na základě státních regulací).

Microsoft maximálně tak využívá postavení, které si za ta léta sám vybudoval. Jakýkoliv konkurent měl možnost vyvinout produkt svůj a být s ním úspěšnější.

Chápu ale, že pro autory prohlížečů (obzvlášť těch, které dosud v podstatě nikdo neznal) musí být reklama zdarma v cizím produktu (který si dokázal najít miliony a miliony uživatelů) naprosto úžasná. Ale ještě se dokážou pohádat, na jakém místě by jejich prohlížeč měl být zobrazen.

Jenže jak k tomu přijdou ti vývojáři kalkulaček? Těm zadarmo nikdo nic nedá (a je to tak správně).

3 komentáře

Almad

Bailout screen je kokotina, výjimečně trefný komiks na rootu: http://www.root.cz/clanky/komiks-naprosta-rovnost/

Ale s tím zobecněním bych si dovolil nesouhlasit. Znamená to potom, že korporátní impéria můžou dotovat cenový dumping, zlikvidovat konkurenci na trzích, kde je vysoká cena za vstup a nadále se posilovat.

A tam je IMHO určitá regulace na místě (regulace as in „nastavení pravidel hry“, ne „vybereme oblíbená zvířátka a těm budeme udělovat licence“), dovedu si představit scénář, kde se to může vymknout kontrole a rozhodně ne ke spokojenosti všech.

Hans

Já si tedy vybavuju samé státem diktované monopoly, na jiný případ ze života si nepamatuji. Těžko říct, zda přirozené monopoly udělají aspoň takové škody, aby se zaplatily náklady na jejich (pochybnou) eliminaci…

Lafi

Byť uživatel Linuxu s článkem souhlasím. Příště si může EU vymyslet třeba i ty kalkulačky :-)

Mám názor, že právě státní regulace vytváří a především podporuje nedotknutelnost monopolů. Když si odmyslíme silně korupční prostředí u jakýchkoli regulací a následné obcházení samotných regulací, viz. finanční deriváty a jiné, tak dalším průvodním jevem silného státu je velké daňové zatížení lidí. Tím pádem mají monopoly a velké firmy zaručenu likvidaci případné konkurence v samém zárodku. Když lidem zbyde ze mzdy nebo z malého podnikání tak akorát na přežití, nikdy nebudou mít dostatek kapitálu na rozjezd vetšího podnikání aby mohli vytvořit konkurenci velkým korporacím a monopolům.

Druhým průvodním znakem je zbrždění nebo zastavení vývoje a pokroku vzhledem k velmi omezené konkurenci.

Reagovat