Re: Dopis Klausovi

Dopis Klausovi.

Sice nejsem Klaus, ale odpovědět na to zkusím.

Hned na začátku jsou zmíněny sebevraždy. K nim jde kupodivu najít statistika (ano, jistě zfalšovaná, oproti přesnému pozorování té paní, jak lidé skáčou pod vlak). A z té vyplývá, že počet sebevražd není zdaleka tak vysoký, jako za komoušů. Dokonce jsme v roce 2007 měli rekordní minimum. Ve světovém přehledu tuším vede Bělorusko, kde soudruh Lukašenko už dávno zavedl ten pořádek, po kterém lid tolik volá a kde „stát funguje“ velmi dobře.

Co mě dále zaujalo: paní píše Klausovi a nadává vládě. Klaus není představitel vlády, ba dokonce je s ní velmi často ve sporu, čemuž se ani nedivím. Když už si chci stěžovat, k čemuž je jistě důvod (byť trochu jiný než si myslí ta paní), tak bych měl mít aspoň základní přehled, kdo je kdo. Chápat všechny kolem sebe jako jedny velké ony jde tak možná při hospodských kecech.

Ale to je holt běžné; i jistý poloanalfabet a křikloun (toho času mediální hvězda) útočil na vládu skrze Klause (který prý „odstraňuje demokracii“ – úplně to vidím, do roku 1989 jsme byli přímo baštou demokracie, než přišel Klaus a začal ji odstraňovat).

Porovnávat krev na rukou komunistů a dnešních vlád je taky hodně ujeté. Leda by mi něco uniklo a dnešní vlády zavíraly a popravovaly více lidí než tehdy. Patrně je to ale myšleno tak, že vláda může za zoufalost těch zmíněných sebevrahů. No nevím.

Nesouhlasím totiž se všeobecně zažitou představou, že stát, potažmo vláda, je tu proto, aby nás krmila. Jsme snad hospodářská zvířata, která jsou vládou chována, vykrmována (a v případě potřeby poražena)?

Když křičí Rómové, že mají hlad a stát by je měl nakrmit, spolehlivě to mezi prostým lidem vyvolá povyk. A pak jdou klidně křičet to samé…

Vláda ani nebere lidem práci. Jediné práce, která je vytvářena vládou, tedy práce úřednické, totiž vytrvale přibývá. Kdyby paní napsala, že nám vláda bere peníze, které jsme si vydělali a podnikatelům znepříjemňuje zaměstnávání lidí, vážil bych si jí. Ale takhle?

Recept na cestu z krize prostřednictvím snížení platů poslanců a senátorů je jistě geniální a určitě by mu sborově zatleskala libovolná zaplivaná putyka. Možná by té paní někdo mohl říct, že z celého platu všech poslanců, senátorů, ministrů a prezidenta by si měsíčně každý z nás mohl koupit asi tak jeden rohlík. Skutečné průšvihy se odehrávají jinde.

To vrácení ukradených peněz by bylo jistě lepší. Uvědomuje si ta paní ale, že nejvíc peněz se rozkrádá vždy, když po politikovi chceme, aby se o nás nějak staral?

Paní taky píše, že v Praze není nezaměstnanost a dokonce tam mají vyšší platy. Zajímalo by mě, jak si to vysvětluje. Patrně nějak tak, že tam vláda směřuje „více dávek“ (pak to bude ekvivalentní oblíbené rómské představě, že vláda na své občany dostává odkudsi dávky a jim jich přerozděluje málo). Jestli to tak jednoduše funguje, bude asi nejlepší se do té všespásné Prahy odstěhovat. Případně by se ještě mohlo Ostravsko trhnout a ukázat nám, jak se ta prosperita centrálně vyrábí. Rád se na to zvenku budu dívat.

Je škoda, že se lidé ve špatné životní situaci (ať už domnělé nebo skutečné) nesoustředí na racionální cestu ven a místo toho zahazují zbytky zdravého rozumu a propadají kolektivní frustraci.

4 komentáře

mikiqex

Typický Čech: myslí si, že se má nejhůře, ale ve skutečnosti se má nejlépe. Chápu, že není možné se z maloměsta přestěhovat do Prahy, když za tamní 3+1 v Praze nesežene ani garsonku. Ale také proto/kvůli tomu tam lidé mají větší příjmy. Vždyť se stačí ve všední den ráno podívat na příjezdové silnice do Prahy, áčko na RZ aby člověk pohledal.

Politici mají velké platy, protože je to manažerská funkce, jako každá jiná. Problém je, že v podniku za špatné vedení je vyhazov, ve vládě ne (ne vždy). Doufám, že paní také píše bankám, pojišťovnám atd., že si za „naše“ peníze staví honosná sídla. Protože když firma prošustruje své peníze, jsou to vlastně peníze jejich odběratelů; v případě státu jsou odběrateli občané. Daně neplatíme na platy politiků, ale na veřejné osvětlení, silnice, záchranné sbory… osobně bych začal škrtat úředníky, což sice zvedne nezaměstnanost, ale tu by měly pohltit služby (které značí vyspělost země).

Pokud obracím každou korunu, bylo by lepší přehodnotit své výdaje. Kouřím? Piju? Jezdím autem, i když nemusím (v mém případě 20 Kč/den MHD × 60 Kč auto)? Kupuji věci, které nepotřebuji? Proč si brát půjčku na dovolenou nebo Vánoční dárky?

Až na výjimky se každý má tak, jak si to zařídí – stačí použít hlavu a ruce. Jenže to taky znamená určité úsilí. Držkovat z gauče nebo na internetu je samozřejmě mnohem snadnější. Krom toho většinou mají touhu svůj názor prezentovat pouze ti, co mají nějaký problém; ti, co jsou v pohodě, tak nejsou téměř vidět. Bodejť by byli, když u nás je úspěch něco, co se neodpouští.

Jen mě děsí, jak lidé zvládli zapomenout, jak to tu vypadalo před 25 lety. Něco z toho ale bohužel přežívá dodnes – bastlení (pardon, amatérské kutilství), protekcionismus (mám známého, co má známého…), starost o názor ostatních (co si o nás sousedi pomyslí!). Brrr!!!

lol

vždyť si čecháčci nic jiného než komouše nezaslouží. já bych se klidně odstěhoval a pak ze zahraničí sledoval, jak se všechny sociální jistoty v jáchymově naplňují. někteří lidi holt potřebují bič.

Diskobolos

Demagog odpovídá demagogovi.

Víc se k tomu nedá ani napsat.

Hans

Ale dá. Třeba napadnout všechny mé demagogie, jednu po druhé a uvést je na pravou míru. Budu se těšit.

Reagovat