Proč zas Zeman?

Hlavní důvody, proč Zeman zas vyhrál, jsou tyto:

1. Špatně vybraný favorizovaný protikandidát

Drahoš se kdysi vyhoupl mezi uvažované kandidáty a poměrně záhy dostával značné šance v průzkumech. To je vždycky podezřelé. Vyloženě špatně to začlo vypadat ve chvíli, kdy jej začali otevřeně prosazovat lidé oblíbení u cca 5 % populace.

Těsně před volbami vyšel průzkum, že jedině Drahoš může ve druhém kole porazit Zemana (čtěte „volte Drahoše, jinak to nemá cenu“). A ejhle, neporazil.

Člověk zcela prost politických zkušeností (což se ještě pokoušel prezentovat jako výhodu) chtěl porazit jednoho z nejprotřelejších politiků. No, nevyšlo to. (Troufám si tvrdit, že absence politických zkušeností mu ještě daleko víc chyběla právě v kampani než během případného výkonu funkce.)

Ukázalo se také, že nestačí jen nebýt Zeman, i když to vzhledem k jeho dosavadním výkonům asi nejprve tak vypadalo.

2. Stále stejní podporovatelé, které většina lidí nesnáší

V určité chvíle se zdálo, že volit Drahoše znamená volit i Halíka, Kocába, Pospíšila, Feriho a podobné existence, kteří spolehlivě doprovázejí různé kandidáty na politické hřbitovy. Proč si konečně nedali pokoj, je mi záhadou. To se neumí ovládat? Nebo jsou fakt přesvědčeni, že pomáhají? Fakt si myslí, že existuje jediný člověk, který by už sám proti Zemanovi nevolil, ale když to řekne Halík, tak teda půjde?

Teď po volbách mě – už zase – fascinují úvahy (od lidí, kteří často sami sebe považují za moudré), jak voliči prý špatně volili. Kandidát dobrý, všechno dobré, ale lidi si špatně vybrali, protože jsou hloupí, nevzdělaní nebo aspoň staří. Zajímalo by mě, jaké si z této situace představují východisko – měli bychom snad těmto lidem sebrat volební právo? Nebo volby úplně zrušit? Vypravit vlak, který by je odvezl někam daleko, aby tu zbyli jen ti, co umí zvolit správně?

Ba ne, ono bude stačit najít kandidáta, který by dokázal oslovit i tyhle voliče a získat jejich důvěru, aniž by toho zneužil k páchání zla. To, že se takový nenašel, není primárně chyba voličů. Že je část lidí nevzdělaných, je fakt a je třeba s tím žít.

Narozdíl od mnoha jiných si taky nemyslím, že by se Zeman teď choval ještě hůř než v prvním období – resp. on se tak choval už od začátku, protože to jinak neumí. A věděl, že nemá smysl se snažit o znovuzvolení celých pět let, když paměť průměrného voliče je cca 2 týdny – což je přesně čas, po který se teď nějak zvládl ovládat, aby budil dojem přijatelného kandidáta.

Hlavu vzhůru, chce to přestat se vysmívat voličům Zemana (to fakt ničemu nepomůže), začít hledat nové důvěryhodné kandidáty s politickými zkušenostmi nebo alespoň schopnostmi a začít je rozumně a bez křečí představovat a podporovat, a to především mimo velká města. Ono se to jednou povede. Nebo může zůstat vše při starém, angažovaní novináři a umělci mohou kdesi z bezpečí povýšeně kázat „obyčejným“ lidem a pak se zase všichni můžou divit, až Zemana nahradí třeba Okamura.

3 komentáře

Maaartin

To skoro zni jako kdybyste nebyl s vysledkem spokojen. Ale to byste mel. Ja taky nemam rad socany ani Zemana, ale horsi nez Drahos/Horacek/whoever nebude.

Drahos by odkyval co se mu rekne. Dovedl by nas na „zapad“ tak daleko ze bysme se z toho neomarxismu uz nikdy nevyhrabali.

Hans

Ano, nejsem s výsledkem voleb spokojený (i když článek hodnocením spokojenosti příliš není, je spíš o nerealistických očekáváních Zemanových odpůrců a pokus předložit jim pár důvodů, proč Drahoš prohrál).

Nebyl bych spokojený ani s Drahošem (z relevantních kandidátů lidi poslali do druhého kola ty nejhorší).

Stejně jako si nemyslím, že “nás” Zeman “vede do Ruska a Číny”, tak si ani nemyslím, že by nás někam vedl Drahoš. Prezident není tím, kdo nás sám o sobě někam vede.

Kdo nás aktuálně někam vede (a není to vůbec radostný směr), je Babiš. A Zeman je pro něj naprosto ideálním spojencem. Drahoš by pro něj nejspíš byl taky docela dobrý, ale tak moc jako Zeman ne.

Jan Dlask

Přečtěte si článek na www.

Reagovat