V dnešní době mají běžné počítače dostatečně velký výkon na to, aby zvládaly provádět více věcí naráz než kdy jindy. Na co jste dříve potřebovali síť o několika strojích, dnes hravě zvládne jeden jediný.
Na jednom fyzickém počítači tak může naráz běžet několik počítačů virtuálních, z nichž každý může poskytovat určité služby, mít nainstalovaný jiný operační systém apod. Výhodou je, že tyto počítače běží zcela izolovaně a nemohou se ovlivnit navzájem. Mohou být ale propojeny do virtuální sítě a využívat všech možností, které síťování nabízí.
Používám síťový režim bridged, každý virtuální stroj pak může mít vlastní IP adresu a být tak pohodlně používaný jako server.
Virtualizujte, ulehčí vám to práci :-)
Jo, ten Enterprise VMware bazmek neni špatný, ale bohužel se nedá ovlivnit, co zůstane ve skutečné ram a co je v RAM virtuálního počítače, ale enterprise věc už si to odswapovala. Občas to vede k zajímavým jevům, o bitky o disková pole nemluvě :-]
Taky nicméně hlavně používám VirtualBox – multiplatformnost, dá se do toho zkonvertit virtualpc disk (takže jdou používat widlí microsoftí IE image) a pracuj na automatickym vytváření disků, což je pro CI ideální :)
ESX server mame tusim v praci na jednom ze serveru. Tak se prilezitostne zeptam kolegu, jestli se s temito problemy nejak popasovali.
Karel K.
JJ, souhlasím :)
Máme v práci VMWare ESX Server a libujeme si. Už jen taková maličkost, jako že když vypnu (virtualizovaný) server, mohu ho zapnout, aniž bych k němu musel chodit.
Stabilita pod VMWarem také dobrá.
Jinak na desktopu používám především VirtualBox, který je zdarma, je pro Windows i Linux a od doby, kdy se ho chopil Sun, se docela výrazně zlepšuje :)
21. 8. 2009 10:03, Reagovat