Proč je dobré používat virtualizaci HW

V dnešní době mají běžné počítače dostatečně velký výkon na to, aby zvládaly provádět více věcí naráz než kdy jindy. Na co jste dříve potřebovali síť o několika strojích, dnes hravě zvládne jeden jediný.

Na jednom fyzickém počítači tak může naráz běžet několik počítačů virtuálních, z nichž každý může poskytovat určité služby, mít nainstalovaný jiný operační systém apod. Výhodou je, že tyto počítače běží zcela izolovaně a nemohou se ovlivnit navzájem. Mohou být ale propojeny do virtuální sítě a využívat všech možností, které síťování nabízí.

Jaké výhody mi to nabízí?

  1. Oddělení projektů. Když potřebuji pro jeden projekt webový server, je zbytečné ho mít instalovaný i pro projekty jiné. Sám jsem dospěl do stavu, kdy mám na fyzickém počítači instalovaný pouze prohlížeč internetu, fotek, komunikační programy, pár dalších utilit a samozřejmě VMWare.
  2. Pokusný prostor. Občas je potřeba vyzkoušet nějaký kód nebo aplikaci, které člověk nedůvěřuje. Ven z virtuálního počítače (v tomto případě tzv. sandboxu) se to nedostane a případné negativní následky lze jednoduše smazat.
  3. Přenositelnost. Když si koupíte nový hardware nebo potřebujete přenést projekt jinam, stačí pouze překopírovat pár souborů tvořících virtuální stroj (za předpokladu, že i cílový hardware používá stejnou instrukční sadu procesoru). Odpadá nutnost pokaždé instalovat všechny potřebné aplikace. S tím souvisí i snadná obnova projektu po reinstalaci fyzického počítače nebo naopak možnost reinstalovat pouze počítač virtuální.
  4. Testování. Můžete mít řadu virtuálních počítačů s různými systémy a jejich konfiguracemi a testovat na nich svůj vyvíjený software.

Praxe

Zůstal jsem věrný VMWaru, jiná řešení měla problémy třeba s USB zařízeními nebo dokonce stabilitou (MS Virtual PC). VMWare Player je zdarma, neumí však vytvářet nové virtuální počítače. V tom ho však může zastoupit třeba tento online generátor: easyvmx.com.

Používám síťový režim bridged, každý virtuální stroj pak může mít vlastní IP adresu a být tak pohodlně používaný jako server.

Virtualizujte, ulehčí vám to práci :-)

3 komentáře

Karel K.

JJ, souhlasím :)

Máme v práci VMWare ESX Server a libujeme si. Už jen taková maličkost, jako že když vypnu (virtualizovaný) server, mohu ho zapnout, aniž bych k němu musel chodit.

Stabilita pod VMWarem také dobrá.

Jinak na desktopu používám především VirtualBox, který je zdarma, je pro Windows i Linux a od doby, kdy se ho chopil Sun, se docela výrazně zlepšuje :)

Almad

Jo, ten Enterprise VMware bazmek neni špatný, ale bohužel se nedá ovlivnit, co zůstane ve skutečné ram a co je v RAM virtuálního počítače, ale enterprise věc už si to odswapovala. Občas to vede k zajímavým jevům, o bitky o disková pole nemluvě :-]

Taky nicméně hlavně používám VirtualBox – multiplatformnost, dá se do toho zkonvertit virtualpc disk (takže jdou používat widlí microsoftí IE image) a pracuj na automatickym vytváření disků, což je pro CI ideální :)

Hans

ESX server mame tusim v praci na jednom ze serveru. Tak se prilezitostne zeptam kolegu, jestli se s temito problemy nejak popasovali.

Reagovat