Přesvědčování přesvědčených…

Přemýšlím, co je to za sport, chtít (zřejmě) posílit důvěru lidí v EU psaním naprostých kravin.

Pár poznámek:

  • Klaus byl jediným premiérem, za jehož vlády výrazně klesl podíl HDP vytvářeného / přerozdělovaného státem a narůstaly osobní svobody. Dnes se tomu zřejmě říká autoritářský pořádek.
  • Eurofederalista Zeman, který jako první věc na hradě vyvěsil vlajku EU, v mocenských organizacích si velmi libuje a EU zbožňuje zhruba stejně jako Rusko a Čínu, ji prý nenávidí.
  • Přidat k tomu komunisty v den, kdy se soudruh Jakeš vyznal z lásky k EU, je taky velmi legrační. A není to jen nějaký ojedinělý výstřelek – komunisté EU nenáviděli naposledy někdy před patnácti lety, pak se rozkoukali a v podstatě jsou s ní spokojeni. Jasně, Moskva by byla lepší, ale Brusel taky není k zahození. Ostatně, soudruh Filip se nechal slyšet, že 90. léta byla temnou skvrnou naší historie, z čehož usuzuji, že předtím i potom to bylo podle něj v pořádku.
  • Tzv. neonacisty se zřejmě myslí populisté snažící se na (jinými stranami ignorovaném) odporu části lidí k EU vytřískat trochu moci a peněz. Nemá mnoho smyslu je nějak seriózně rozebírat; kdyby byla nenávist k EU mainstreamem, budou unii fanaticky hájit.
  • Autoritářské pořádky vadí nějak všeobecně, nebo jen českých politiků, zejména pak u Klause a Zemana (ať už se tím myslí cokoliv)?

Je zajímavé, že se lidem pořád pletou významné milníky v našich možnostech cestovat (1990, 2007) se vstupem do EU (2004).

Jaká má být cílovka těchto tweetů? Pokud je cílem, aby se lidé, co už unii milují, poplácali po ramenou, jak je všechno zalité sluncem, pak asi budiž.

Pokud ale dotyční chtějí EU popularizovat mezi lidmi, kteří k ní mají výhrady, asi nezvolili nejšťastnější způsob. Člověk má sice krátkou paměť, ale na dovolenou v Itálii z první poloviny 90. let si třeba vzpomene a ten tweet pak vypadá dost hloupě.

Hrozně rád bych měl EU ve větší oblibě, ale tyhle svazácké agitky se mnou dělají pravý opak (a napravovat to pak musí různé okamůry podobnými hloupostmi s opačným znaménkem).

PS: Kolik vypije Juncker ginů a kolikrát si pak musí vyměnit kalhoty a kolik podpálí delegací, je mi celkem jedno, tenhle strejc to bruselské politbyro aspoň občas trochu polidšťuje.

Reagovat