Práce vs. daně

Práce, kterou někdo dobrovolně a ze svého platí, je užitečná. Ten, kdo ji poptává, má hotovou práci a ten, kdo ji provádí, získá peníze. Oba tedy vydělali.

V současném světě ovšem dochází k absurditám. Tato užitečná práce může být nelegální! A to sice proto, že se stát rozhodl na ni parazitovat a danit ji. Práci, kterou se lidé snaží před touto loupeží ochránit, se stát snaží postihovat a vymýtit.

Ovšem i tato práce je užitečná a její likvidací vždy získáme dva lidi, kteří se mají hůře a stát, který se má nepatrně lépe. K blahobytu ovšem vede právě ta práce, právě to vytváření hodnot, nikoliv státní přerozdělování.

Proto by vytváření hodnot, tedy jakákoliv dobrovolně poptávaná práce, neměla být nijak daněna. Stát nemůže myslet vážně to, že chce mít fungující hospodářství a zároveň ho dusit daněmi.

Pokud to ještě trochu zevšeobecním, velmi se mi začíná líbit myšlenka, že daně mají být na něco a ne z něčeho. Chceme koupit to a to (třeba nový registr vozidel), milí občané, tady je číslo účtu a čekáme, až tam bude tolik a tolik peněz. Nevybere se? Tak se ta věc holt nepořídí.

Současný stát funguje jinak: stanoví, z čeho všeho se má platit daň, čímž získá každý rok určitou částku a ouřednictvo pak (zjednodušeně) přemýšlí, co za to koupit. Nerozumím příliš, proč našel prostý lid takové zalíbení v politicích a celoživotních úřednících, kteří přehrabují naše miliardy a přemítají, co se za ně v zájmu centrálně plánovaného dobra musí pořídit…

5 komentářů

Robert-Antonio

No proč asi? Prostý lid potřebuje od státu hromadu věcí, a kdyby se na ně měli skládat ze svého, tak prodělají kalhoty. Takové věci přece SAMOZŘEJMĚ musí platit ti bohatí zazobaní tuneláři, ergo všichni, kteří mají vyšší příjmy nežli průměrný volič!

v6ak

Když někomu stát sebere peníze a dá mu za to něco málo, tak to něco málo přece dostává zadarmo, ne? Je to dobře vidět na přístupu mnoha lidí k dotacím. Místo toho, aby se rozčilovali, kolik peněz jim stát mohl nechat, jsou rádi, co že to z Brusele dostáváme.

Narocni.cz

Svatá pravda.

Doplním:

I peníze vydělané na černo se zdaňují pomocí DPH, spotřební daně, daně z nemovitosti atd.

Prakticky nelze kalkulovat s tím, že co se nevybralo na srážkám ze mzdy, to erár nedostane.

Tomáš Fiala

Ve středověku nevolník odevzdával desátek nebo pracoval každý 10. den na panském. Mě se podařilo, že pracuju „nelegálně“ a zaměstnavatel mi vyplácí „superhrubou“ mzdu na ruku (po vzjemné dohodě). Když spočítám DPH, spotř. daně a kdovíjaké všechny skryté i neskryté platby, tak ze všech dní, kdy pracuju, „ohýbám hřbet“ minimálně každý 4. den „na panském“. Ale zas těch „služeb“, co za to mám bezplatně! Umíte si to představit? Třeba pořádkovou službu! Před lety naší rodině ukradli auto, tak jsem byl rodinou pověřen učinit objednávku vypátrání a potrestání darebáků na policejní služebně. A po čase nám (zcela bezplatně!!!) přišel dopis: „Zákazníče, Vaši objednávku jsme nevyřídili a vyřídit nehodláme. hodnost, jméno, podpis“. Nebo sem tam občas uklizené chodníky! To mám taky bezplatně. A je to tak nějak pro naše dobro. To v takovém obchodním centru sice vytřou „ulici“ každou chvíli, ale rozhodně to nedělají pro naše dobro a hezké prostředí. Určitě z toho mají vejvar, za který si koupí jachtu. Kdyby se s námi sociálně rozdělili (a ty loďaře poslali zřejmě pást), bylo by na světě hned spravedlivo. Já Vám řeknu, já mám ten každý 4. den tak nějak hřejivý pocit u srdce, že konečně taky můžu dělat něco užitečného pro společnost a ne jen tak hrabat prachy…

Sam

Zjednodušeně tento problém vysvětluje tenhle krátký YT-pamflet https://www.youtube.com/watch?v=Xbp6umQT58A

Reagovat