Povodňová daň

Když byly v roce 1997 povodně, vláda vyrobila dluhopisy, které si mohl koupit kdokoliv dle svého uvážení. Mám pocit, že zhodnocení bylo inflace plus asi procento a půl. Tedy nic zajímavého, ale šlo pomoci a časem dostat peníze zpět a neprodělat.

Také mám pocit, že byl tehdy premiérem ten zlý Klaus, co nám už tolik let škodí.

Doba ale pokročila. Zastaralé názory, že pomáhat má ten, kdo sám chce, se podařilo téměř vymýtit. Máme moderní sociální stát (byť pořád komunisté křičí, jak dochází k jeho „demontáži“ – bohužel jsem si toho nějak nevšiml) a tak dnes pomůže povinně každý. Bude se tomu vzletně říkat „Fond povodňové solidarity“, méně vzletně povodňová daň, reálně kapsář stát opět zašmátrá v naší peněžence a vezme si zase o něco víc. A něco z toho možná na ty povodně opravdu dá.

A bude to jistě účelně investováno – lidé si opraví své domy v záplavových oblastech a po čase se budou zase podivovat, že jim tam opět nateklo a že se od minula „nic neudělalo“.

Ale proč se tomu vůbec divím. V zemi, kde soudruh Janota, který má v hlavě nasráno, je považován za rozumného a zodpovědného (protože sestavoval úsporný rozpočet, kdy utratil jen o něco více než minulý rok a také povzbuzoval ekonomiku z krize dalším zdaněním), se ničemu divit nelze…

3 komentáře

"Solidarita" a solidarita

Stát touto svou pochybnou povinnou „solidaritou“ vytlačuje skutečnou, dobrovolnou solidaritu. Nejen že lidé tak budou mít méně peněz na obdarování potřebných (skrze méně pochybné instituce než úřady), nýbrž jsou tak proti sobě staveny dvě skupiny – vytopení a ti, kdo to za ně zaplatí. Lidé si řeknou „však na to máme povodňovou daň, co bych jim ještě dával, stát se postará“. A „humanisti“ si potom v televizi stěžují, v jaké to žijeme sobecké společnosti. Skoro si myslím, že to ta naše „elita“ dělá naschvál, taková obdoba vyvolávání komunistické třídní nenávisti.

Hans

Přesně tak.

Státní „solidarita“ vytlačuje tu opravdovou, protože na ní lidem zbývá méně peněz.

Tím (a také aplikací pravidla podle sebe soudím tebe) je nám následně ukazováno, že ta dobrovolná solidarita nestačí a je potřeba posílit tu státní…

Je to začarovaný kruh.

Reagovat