Píše mi stát…

Protože chce „daň“, jak jinak.

Čekali byste, že dopis bude vypadat zhruba takto?

Vážený pane, rok se s rokem sešel a proto Vám připomínáme, že je třeba zaplatit daň z nemovistosti. Chápeme, že je tento typ daní poměrně nepopulární (a zřejmě ne zcela neprávem), nicméně o jejich zrušení se dosud nezačalo ani jednat a tak je bohužel i letos nutné dostát povinnosti dané zákonem. Za Vaše peníze se budeme snažit naše město zvelebovat. Děkujeme Vám!

Byli byste zklamáni.

Zdvořilé jednání a poděkování se nosí jen ve slušné společnosti. Tam stát nepatří a zná jen „uhraďte, nebo bububu“, „byla vyměřena“ apod.

Kdo vůbec píše tyhlety úřednický slinty? Někdo, kdo se s razítkem v ruce už narodil? Platila by se snad lidem ta daň hůř po přečtení textu, který by zněl lidsky? Obzvlášť pikatní bylo, když mi před pár lety ouřad daň z nemovitosti zvýšil na dvojnásobek. Ani slovo vysvětlení, proč a na co budou tyto peníze využity. Pořád jen „vznikla povinnost“ a „místně příslušný úřad stanovil“. Ach jo.

PS: V e-mailové adrese na ten „místně příslušný úřad“ mají soudruzi překlep. Aspoň je moc lidí nebude otravovat. 

2 komentáře

Lafi

No, proč úředníci píší takové obhroublé dopisy? Napadá mě jednoduchá odpověď: „protože mohou“. Stát/úřad má monopol a tak mu nikdo nekonkuruje. V praxi to většinou chodí tak, že existuje nějaký „mustr“ a ten se akorát aktualizuje o nové paragrafy. Takže není důvod se obtěžovat se slovy prosím a děkuji.

Real

taky jsem dostal takovy dopis, chjo :-(

Reagovat