Píše mi Babiš…

A rád bych k tomu udělal pár poznámek.

V hromadném dopise se chlubí, jak podniká 20 let „od úplné nuly, bez privatizace(*) a bez korupce“. Babiš taktně zamlčel, že využívá zase jiné metody: na část svého podnikání bere dotace a část jeho produktů musíme zase ze zákona kupovat, i když nechceme. S tou korupcí bych si také nebyl kdovíjak jistý – ještě si docela pamatuji, jak se těsně před minulými volbami narychlo scházela sněmovna a odhlasovala pro něj povinné přimíchávání biopaliv. Ale jistě to dělala jen pro všobecné blaho a představa, že se Babiš podělil o zisk, je nepochybně zcela mylná.

Jsme prý šikovný a perspektivní národ, ale řídí nás 20 let neschopní politici (do té doby byli patrně schopní), a tak to tu stojí za hovno. Já si ovšem myslím, že politici jsou jen obrazem národa. Ostatně, kdyby bystrý a šikovný národ zjistil, že ho řídí neschopní politici, tak je hned v příštích volbách odstraní a bude klid. To, že se tak neděje, dokazuje, že krize je hlubší a neschopní politici nejsou její příčinou, ale důsledkem.

Za základní problém s politiky Babiš patrně pokládá to, že mají imunitu a nezvěřejňují majetková přiznání, neboť o tom píše hned ze začátku. Myslím, že to jsou spíš okrajové záležitosti, navíc podávání majetkového přiznání je opět řešení důsledku, a ne příčiny problému. A taky chci, aby do mého majetku nikdo nevrtal a tedy se nehodlám vrtat v majetku jiných.

Mimochodem, dovolím si pronést kacířský názor – považuji za menší zlo, když si zkorumpovaný politik kupuje vily a auta, než třeba masívní rozdávání sociálních dávek, porodného apod.

O morálním kreditu bych coby agent Bureš raději pomlčel.

S konceptem státu coby akciovky nicméně nemám problém souhlasit, doufám ovšem, že Babiš uzná i základní právo akcionáře – tedy právo svůj podíl prodat.

„Vím, jak vybrat daně od velkých neplatičů, aby bylo na důchody.“ A já si myslel, že na důchody se platí prostřednictvím tzv. sociálního pojištění. Každopádně myšlenka vím, koho a jak okrást, aby bylo na vás je geniální a jistě sklidí úspěch.

„Nejsem jako politici, neslibuji,“ zakončuje Babiš dopis plný slibů.

Mám podnikatele rád, ale ne takové, kteří podnikají politicky a ne na trhu. Babiš je člověk silně nedůvěryhodný a ani s jeho názory vesměs nemohu souhlasit. Obávám se tedy, že bude úspěšný. Obzvlášť u voličů, kteří to už minule hodili věcem veřejným, to bude skoro až diagnóza.

(*) To je ta privatizace něco zlého? Proč? Když stát něco ukradne, má si to nechat už navěky?

9 komentářů

Karel Kilián

Vy mi čtete myšlenky, Jene? Zrovna včera jsem odpovídal na mail dlouholetému kamarádovi, který se zmínil, že by možná volil Babiše. Mezi dosavadními stranami nevidí perspektivu, tak chtěl dát šanci jemu.

Váš článek mu obratem přepošlu, protože jsem přesně takhle stručnou a jasnou argumentaci potřeboval :)

Hans

Rád budu užitečný :)

Což bude ovšem až v případě, pokud Váš kamarád přestane mít chuť dále podpořit jeho mocenské impérium.

Karel Kilián

BTW: kolikrát jsem přemýšlel nad tím, kde dělám chybu, když si spojuji termíny „podnikatel – milionář“ a „inteligentní člověk“. Asi mě nějak nalomili lidé, jako jsou John Vaňhara, Marta Nováková a další.

Když jsem poprvé slyšel mluvit individuum jménem Babiš, nechtěl jsem věřit tomu, že ten člověk dělá něco náročnějšího, než je čištění kanalizací či svoz odpadu.

Vím, že se ke svým milionům dostal různými cestami, ale ten intelekt jsem jaksi předpokládal jako samozřejmost. Pan Babiš mě přesvědčil, že zjevně existují výjimky.

Hans

No pokud si dobře pamatuju, Babišovu kariéru nastartoval jeho otec, na to člověk příliš bystrý být nemusí. Navíc konexe (částečně poděděné) z dob totality a StB + lobbing u státu udělají taky své.

Stejně nechápu, proč normální podnikatele tolik lidí nenávidí a zmetky prosperující jen díky paktování se se státem by hned někam volili. Snad jsou ty průzkumy jen koupené a realita bude přece jen méně smutná…

Hans

Tak nakonec byla smutná i ta realita; no má už tak mizivá důvěra v prostý lid zase trochu poklesla.

v6ak

Doporučuji si spustit http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10175540660-mate-slovo/212563230800019-mate-slovo-s-m-jilkovou/ a přesunout se na 39. minutu.

„… prospěšny, že jsem to proloboval. Pro všechny zemědělce!“

Problém s politiky není, že jsou neschopní. Kéž by byli opravdu neschopní a ideálně si to tak dobře uvědomovali, že by nic nedělali.

Hans

Souhlas, to, že politici, které volí masy, budou aspoň neschopní, je jediná naděje :)

Reagovat