Ouřad

Čas od času při cestování brněnskou MHD chvíli čekám na zastávce přímo před úřadem jedné menší městské části a mrknu na jeho úřední desku.

Bývá to zajímavé čtení. Minule chtěl třeba chudák občan na svém pozemku stavět garáž, ouřad o tom vedl sáhodlouhou dokumentaci a celou ji tam vyvěsil.

Teď to bylo ještě lepší. Ouřad zveřejnil svůj rozpočet (tuším, že zpětně za tento rok, to ale není rozhodující). Celkový rozpočet byl cca 32 miliony Kč, z toho na samotný chod ouřadu a výplaty zaměstnancům šlo přes 12 milionů! Tedy více než třetinu peněz ouřad utratí jen na svou vlastní existenci. A to ještě hádám není započtena cena za výběr těch peněz (které ouřad prostě jen dostane od jiného ouřadu).

Další majoritní položkou byly náklady na správu majetku ve vlastnictví městské části (tedy v podstatě další zbytečně utracené peníze; proč by město mělo něco vlastnit?) a rozpočet stavebního úřadu (to je ta buzerace pána stavějícího si garáž zmíněná na začátku).

Pak už následovaly přípěvky na základní školu, školky a opravu silnic. Tedy věci ve své podstatě užitečné; ovšem nevěřím, že by na ně lidé neměli sami, kdyby nemuseli platit nehorázné daně.

Zbytek rozpočtu byl rozmělněn v malých platbách za desítky položek s vesměs neurčitými názvy. Je také pozoruhodné, že na různé výjimečné pomoci lidem v nouzi šlo necelých sto tisíc korun. Ať mi nikdo neříká, že dobrovolná charita by nevybrala víc.

Zajímalo by mě, kolik lidí:

  1. si tyto informace přečetlo,
  2. o nich přemýšlelo podobně jako já,
  3. je ochotno s tím něco dělat ve volbách.

2 komentáře

psimekjr

Na naší malovesnici jsem na úřední desce podobný rozpočet nenašel :-/

Hans

Já jsem jel dnes zase okolo a chtěl jsem to vyfotit, ale už to bylo pryč :-(

Kdybych byl zastánce konspiračních teorií, tak bych si snad i myslel, že to tady ouřad četl a honem to schoval :-))

Reagovat