O „honbě za ziskem“

Zkusím-li se vcítit do role člověka, pro kterého je honba za ziskem „to hlavní“, nejspíš nebudu usilovat o to, abych žil v kapitalismu (což bude asi překvapivé pro ty z nás, kteří o tom moc nepřemýšlí a mezi kapitalismus a honbu za ziskem dávají rovnítko).

Kapitalismus má totiž z tohoto pohledu přinejmenším dvě zásadní vady. Moje honba ziskem by byla velmi limitována jednak zákazníky, kteří by nejprve museli chtít kupovat mé produkty nebo služby a druhak konkurencí, která by mohla dělat to samé co já, a dokonce lépe nebo levněji.

Ba ne, to by bylo moc práce a pořádný zisk velmi nejistý a navíc v nedohlednu. Socialismus bude moje jasná volba. Skamarádím se s politiky, kteří mou konkurenci zakážou a lidem nařídí kupovat moje produkty zákonem. Případně na ně vypíší sociální dávky a budu kasírovat rovnou od státu. V mé honbě za ziskem tak nebude stát nic v cestě. Hodnému politikovi semtám koupím vilu a oba budeme spokojení.

Možná ještě budu plkat do novin o tom, jak by to chtělo zvýšit daně „pro bohaté“, abych se zalíbil prostému lidu (a navíc to, co nich sám odvedu, se mi bohatě vrátí).

Reagovat