Nutnost členství v RVHP, pardon, EU

Nikdy jsem moc nechápal, proč má naše setrvání v EU stále relativně velkou podporu veřejnosti. Dnes jsem ale nahlédl do nějaké diskuse, kde lid láteřil nad hrozbou naší izolace, a ta mi to asi osvětlila.

Prý že asi 80 % našeho vývozu odebírá eurozóna, a tak musíme být správně europoslušní, jinak bude zle a lid nebude mít co montovat a přijde o práci. Přesná čísla neznám, ani nejsem ekonom, proto vnímám následující otázky spíš jako námět k (věcné) diskusi.

Skutečně je toto číslo tak vysoké? A skutečně je naším klientem výhradně sama eurozóna (tedy úřady a nikoliv lidé a firmy z ní)? A skutečně odebírají naši produkci jen proto, že jsme shodou okolností členy stejného spolku a nikoliv proto, že by o ni prostě měli zájem? Pokud ano, bylo by to s námi horší, než bych čekal. Orientovat se svou produkcí téměř výhradně na politicky motivované odběratele je vždy cesta do pekel (stejně, jako to bylo za časů RVHP). A konečně, pokud jsme na eurozóně tak závislí, nebude na nás mít její stagnace / propad / krach mnohem horší důsledky než nějaká hypotetická izolace?

Reagovat