Nové tarify ČD

Od nového jízdního řádu Českých drah plánuje tento socialistický moloch zásadní změny svých přepravních tarifů. Není se čemu divit, občas je potřeba zanalyzovat chování zákazníků, podívat se jaké nabídky jsou hojně využívány a ty buď znevýhodnit, nebo rovnou zrušit. Pojďme se na plánované změny podívat podrobněji.

Zásadní změnou je nová koncepce počítání slev a určité zjednodušení celého systému, spolu se zrušením vzdálenostních pásem a zavedením počítání ceny jízdenky přímo z konkrétního počtu kilometrů. To je bezpochyby dobrá věc. Různé slevy, jako třeba zákaznické jízdné, se budou počítat ze základních cen procentuelně (např. 25% sleva pro zákaznické jízdné, 50% sleva pro In-junior). Oproti současnému bordelu hodnotím i toto docela kladně.

Co mě ale naštvalo (na první pohled paradoxně), je zrušení příplatků pro vlaky IC a EC. 60 korun navíc, kterých před nějakými deseti lety zaručovalo příjemné cestování v těchto vlacích, sice nebývalo valorizováno a postupně ztrácelo svou funkci, ale i tak dokázalo hrát roli určitého filtru pro jisté sociální skupiny lidí. Od prosince se však budeme moci s krkajícími vohnouty setkávat i ve vlacích IC a EC (ano, na kilometrickou banku bylo možné cestovat těmito vlaky bez příplatku i dříve, zde však funkci potřebné bariéry plnila zase nutnost složit předem jednorázově relativně vysokou částku).

To bych ale ještě nějak překousl, za mnohem nehoráznější považuji to, že díky zrušení příplatků splní ČD podmínky na poskytnutí dotací i na tyto vlaky, takže daňový poplatník nasype do Černé Díry zase o něco víc peněz a motivace ČD uspokojit zákazníka zase trochu klesne (jestli je ještě kam). ČD mi už dlouho připadají jako skupina nepříliš bystrých lidí, kteří se snaží hrát si na železniční přepravu a docela by jim to i šlo, nebýt těch otravných zákazníků, kteří se jim pořád cpou do vlaků. Myslím, že kdyby veškerý provoz ČD platil stát a dráhy by nevozily nikoho, bylo by to pro ně naprosto ideální.

I kilometrické banky (KMB) se změny dotknou. Její cena stoupne téměř o 15 % na 1.600 Kč. Při nákupu pěti kusů najednou zaplatíte 7.200, tedy 1.440 Kč / kus. Jak se ukáže z tabulek dále, půjde stále o nejvýhodnější možnost cestování (na střední a dlouhé vzdálenosti; platí se nejméně za 100 km) pro běžné lidi, i když už o něco méně výhodnou, než bývala. Porovnejme si tedy pár vzorových cest.

Nyní:

Trasa Počet km Běžná cena Zákaznická cena KMB
Praha – Brno 255 294,- 206,- 178,50
Brno – Č. Třebová 91 120,- 84,- 70,-

Po změnách:

Trasa Počet km Běžná cena Zákaznická cena KMB KMB (5 ks)
Praha – Brno 255 314,- 235,50 204,- 183,60
Brno – Č. Třebová 91 117,- 88,- 80,- 72,-

Z tabulky plyne následující: pokud nejezdíte na krátké vzdálenosti a aspoň trochu pravidelně, vyplatí se rozhodně KMB. Pokud jezdíte tak často, že si můžete dovolit nakupovat ji po pěti kusech, tím lépe. Odpadne sice další výhoda kilometrické banky v IC a EC vlacích, i tak je ale výhodnější, než nějaká zákaznická In-karta. Navíc dávat Českým drahám fotku a osobní údaje jen proto, abyste občas jeli vlakem o něco levněji, se mi příliš nelíbí. KMB je oproti tomu anonymní, přenosná mezi více lidmi, dále odpadá nutnost stát fronty na jízdenky, prostě optimální. Minimálně ještě na rok. Pak bude nejspíš nemilosrdně zrušena, jakožto nabídka, kterou využívá stále více lidí.

Reagovat