Nejsem tak bohatý, abych si mohl kupovat levné věci

Toto pravidlo, byť původně tuším vyřčeno v jakési reklamě z počátku 90. let, je velmi pravdivé, a kdyby ho pochopily ty davy rozhořčených chudých občanů, hned by dotyční byli chudí o něco méně.

Narazil jsem na něj nedávno v docela pěkném článku Reflexu: Buďte snobové, prodloužíte si život a ušetříte. Ačkoliv v tam zmiňovaných oborech (svetry a hodinky) nejsem příliš kovaný, pravidlo platí obecně, dokonce i u zdánlivě tak banálních věcí, jako je třeba jídlo.

Můžete si například kupovat kvalitní tuzemský česnek, který je zhruba třikrát dražší než masově dostupný čínský, ale do jídla ho spotřebujete pětkrát méně, a navíc z toho čínského pořádnou česnekovou chuť nedostanete nikdy. Ušetříte, a ještě jako bonus dostanete kvalitu.

Nebo třeba takový toaletní papír. Jsou lidé, kteří si myslí, že ušetří tím, že si koupí nějaký laciný, který připomíná spíš papír brusný. Kvůli mizerné kvalitě ho pak spotřebují dvakrát více, než by spotřebovali toho, který je dvakrát dražší. Za stejnou cenu by tedy mohli mít podstatně lepší user experience.

Z jednoho dávného školení si matně pamatuji větu „kvalita je zdarma“, kterou výše uvedené příklady ilustrují, byť její význam byl původně cílen na vývoj softwaru (kdy se počáteční investice do kvality vracejí sníženými náklady na údržbu). Ale on ten princip platí obecně.

Spousta lidí si z jakýchsi důvodů (z nichž jeden určitě bude ten, že chtějí mít všechno hned) cyklicky kupuje šmejdy, které jsou na první pohled levné, v součtu pak ovšem velmi drahé a navíc celou dobu trpí tím, že musí s tím šmejdem žít a fungovat. Pak čteme rozhořčené příspěvky, jak nás zlí výrobci a vůbec celý kapitalismus a tahleta ošklivá doba nutí kupovat si pořád dokola různé věci.

Nenutí. Tak třeba já jsem si koupil před sedmi lety foťák a slouží mi dodnes. Ano, mohl jsem si každý rok kupovat nový za 4.500 (a utratit tak v součtu mnohem víc než tehdejších asi 20.000 za tu zrcadlovku), ale naštěstí se té zlé době nepodařilo mě k tomu donutit. A ano, i tato situace mi přinesla bonus v podobě kvality fotografií…

Zkrátka, je potřeba počítat a přemýšlet, což za lidi nikdo nedělá, i když by si to někteří přáli. 

6 komentářů

Tasselhof

Ten moment, kdy „user experience“ v případě toaleťáku váš mozek přečte „počesku“ :)

Ale jinak souhlas.

Mimochodem: Už několikrát se mi stalo, že kvalitnější zboží bylo levnější (!) než šunt – například párky…

Hans

No vida, to jsem si ani neuvědomil, jak to zní česky :)

Jaroslav Tesařík

Mohu potvrdit. Dokonce i v případě toaleťáku :)

dodge

To tušíte mylně, neboť se jedná o starý výrok člena rodiny Rothschildů.

http://www.shekel.cz/16360/vysla-kniha-o-rothschildech-jejich-uspechu-a-bohatstvi

HH

O tom čínském česneku je to taková zažitá báchorka . . . :-)

Stačí si představit, co by říkali Číňané, kdybychom měsíce dopravovali náš česnek do Číny, který by následně obchodní řetězce rozvážely po celé zemi, že ?

Určitě by za 2-3 měsíce, plné teplotních změn a různorodých skladovacích prostředí krásně nevyčpěle voněl a byl jak břitva :-)

Hans

Tak určitě, ale pokud vařím v ČR a mám porovnávat zdejší česnek s čínským, pak nehraje příliš roli, zda svou „kvalitu“ získal už samotným pěstováním, nebo až přepravou.

Kdybych vařil v Číně a z nějakých záhadných důvodů by se tam zdlouhavě dovážel česnek náš, dost možná by to srovnání dopadlo jinak, co já vím :-)

Ale řekl bych, že i odrůda patrně hraje nějakou roli. To je krásně vidět třeba i na jahodách – i když koupím zcela určitě zdejší jahody, není to vždycky tak úplně ono, protože moderní odrůdy jsou optimalizované pro vzhled, výnos a skladování, chuť evidentně nemá prioritu. Jahody jiných odrůd ze zahrady jsou úplně jiné (srovnání platí i se samosběry, dobou skladování to tedy není).

Reagovat