Na důchod máme, když tak vláda rozhodne?

Vypadá to, že si spousta lidí myslí, že vláda umí ovlivnit to, jak rychle si naspoří na důchod (a kdy do něj tedy mohou odejít).

Viz třeba tohletoHutník v práci do pětašedesáti let či ještě déle? „To jsou ministři a poslanci úplně mimo realitu.“ Ano, jsou mimo realitu, ale pořád po nich chceme, aby o našem důchodu rozhodovali, jen kdyby to tak dělali dobře… Ach jo.

Člověk má jít do důchodu, když si na to naspoří (případně má vydělávající děti, které se o něj postarají apod.). Je logické, že dělá-li práci, se kterou musí skončit třeba v padesáti, musí mu vynášet o něco víc, aby se na důchod stačil zabezpečit rychleji. Profesionální fotbalisté, kteří mohou dělat kariéru dejme tomu do pětatřiceti, také neštkají, že je vláda žene do důchodu v sedmdesáti. Kratší doba možného výkonu nějakého povolání logicky snižuje množství lidí, kteří ho mohou dělat a tím tlačí na nárůst jejich mezd.

Ale ne, my o tom nechceme předem přemýšlet, chceme si radši měsíčně nechat brát práchy a vládo starej se – a musíš to dělat tak, jak bychom si přáli!

Reagovat