My chceme referendum!

V září loňského roku byly zhruba dvě třetiny čtenářů novinek v anketě pro stavbu kanálu Dunaj – Odra – Labe, protože si to vymyslel ten starej ožrala.

Anketa Dunaj - Odra - Labe 09.2013

Za pár měsíců – koncem února – je náhle pro už jen nějakých 20 %. Co se stalo? Nějaké osvícení?

Anketa Dunaj - Odra - Labe 02.2014

Důvodem byl patrně článek, kde se vyjádřili odborníci a mohla tak vyjít najevo názorová stabilita prostého lidu.

Tak co, ještě jste pro, aby bylo referendum kvůli každé kravině, jak chtějí třeba fašisté kolem Okamůry? Jak vidno, mělo by to jen výhody – lid se určitě nenechá zvyklat mediální masáží a určitě by tedy nedocházelo k tomu, že by výsledky referend byly předem odhadnutelné a politici by se jen formálně zbavili odpovědnosti za učiněná rozhodnutí.

4 komentáře

Damian

Ale tohle jsou argumenty i proti demokracii…

Komise pro životní prostředí hodnotila ekonomický přínos projektu… já jsem tak rád, že ze svých daní můžu platit tak široce zaměřené odborníky.

Hans

Souhlasím, má-li někdo možnost hlasovat o cizích záležitostech a / nebo bez zodpovědnosti za svůj hlas, je to špatné a vede to k průšvihům, ať už se hlasuje prostřednictvím volených zástupců nebo přímo (v tom druhém případě podle mě o něco více).

v6ak

Já si nejsem úplně jist, jestli je to ve druhém případě opravdu horší, ale nemám v tomto moc vyhraněný názor. V přímé demokracii se dělá něco, co většině snad plus/mínus vyhovuje (aspoň ve chvíli volby, podmíněno volební účastí apod.), jakkoli to může být šílené. V zastupitelské demokracii si člověk nemůže být jist ani s tím.

Jasně, pokud k zastupitelské demokracii přidáme i zastupitelskou demokracii v plné palbě (nemyslím tím lidové veto), dají se současně očekávat problémy typické pro obojí. Sice to bude asi obojí dost podobné, ale může to být o něco horší než čistá zastupitelská demokracie.

Naopak čistá lidová demokracie (bez prvků zastupitelské demokracie) by sice měla vyšší režii, ale asi by neschválila například podporu biopaliv, nebo aspoň ne tak snadno. Navíc by mohla být méně akceschopná. Možná by ale na druhou stranu by ale s podporou lidu se daly dělat odvážnější věci.

Hans

Podle mě čím víc lidí je vtaženo do rozhodování, tím spíš (statisticky) dojde k přijmutí nějaké kraviny. U relativně malého vzorku, jako je třeba parlament, se ještě dá aspoň spolehát na sledování vlastních zájmů, lid by spíš páchal „dobro“, což bývá v důsledcích školidvější.

A nevěřím, že zrovna biopaliva by schválena nebyla. Babiš by zaplatil masáž ve svých médiích a bylo by to :) Lid by byl šťastný, jak přispěl k „dobré věci“, která přece musí být, protože „nemá alternativu“ a proti jsou jen zpátečníci a vůbec opovrženíhodní lidé.

Ostatně, hlavního strůjce biopaliv poslalo skoro milion lidí nedávno do parlamentu jen proto, že vedl líbivé kecy.

Zkrátka, nemám odkud čerpat tu víru v lid, že by to přineslo něco dobrého.

Reagovat