Minimální mzda musí bejt

Minimální mzda je zajímavé téma.

Můžete stokrát ukazovat, že akorát způsobuje nezaměstnanost, nevadí, musí to být.

Je jedno, že za ni aktuálně pracuje asi 2,4 % zaměstnanců, i tak to může být velké předvolební téma.

Škromach klidně prohlásí, že vláda pomocí minimální mzdy „nastavuje tržní cenu práce“, aniž by jeho alespoň průměrně inteligentní volič nad touto větou obrátil oči v sloup, případně mu šel rovnou jednu vrazit.

Přitom pracovat za nízkou mzdu může být jediná konkurenční výhoda lidí, kteří jinak nemají co nabídnout. Politici z nich nicméně raději udělali nezaměstnané.

Od levičáků slýcháváme, jak je třeba chránit ty nejslabší, a tak jim házíme klacky pod nohy v bláhovém domnění, že je ve skutečnosti někdo zaměstná za vyšší mzdu, než jakou má jejich práce hodnotu.

Tito lidé tak berou dávky a už po celé generace je ani nenapadá, že peníze kdysi vznikaly prací. Společnost tak chudne (má hotovo méně práce), protože místo aby tito nyní nezaměstnaní vytvořili aspoň nějaké hodnoty, nevytvoří žádné a někdo jiný musí dokonce vytvořit hodnoty navíc (za které ovšem nedostane zaplaceno), aby bylo na podpory. Pracuje-li ovšem, aniž by dostal zaplaceno, nebude mít příliš motivace – ani to celkové situaci příliš nepomůže…

Toto všechno je ale jedno, protože řadě lidí se prostě udělal pocit, že minimální mzda musí být, aniž by ho ovšem uměli vysvětlit a obhájit.

Mimochodem, pokud má každá práce nějakou minimální hodnotu (a dávalo by tedy smysl minimální mzdu mít), logicky musí mít nějakou minimální hodnotu i výsledek této práce. Kdy přijdou socani s tím, že je potřeba definovat minimální cenu rohlíku? To už by ale bylo hloupé i na první pohled, že?

3 komentáře

Lafi

Výkřiky „zvýšíme minimální mzdu…“ a jiné na mě dělají dojem jen jako typické předvolební sliby. Mám za to, že žádná strana to ve skutečnosti nemyslí doopravdy. Ale na plakátě to vypadá dobře.

Jinak téměř vše má nějakou hodnotu, ale relativní, to znamená pro každého jinou. Absolutní hodnota je socialistický nesmysl. To jen k těm rohlíkům, což na smyslu nic nemění :-)

Hans

Já celkem věřím, že socani tu minimální mzdu zvyšovat budou. Jen je škoda, že se jim pak následky podaří svést na něco jiného…

Ale je sranda, jak se lid chce mít jako v Německu, a věří, že pomůže minimální mzda. Kdyby tak jen tušili, jakou ji mají tam :)

Reagovat