Mezigenerační solidarita? Kdepak, jedině stát!

Lidé nechtějí přispívat rodičům na důchod.

Ale odvádět peníze (povinně) do anonymní státní kasy a věřit, že jednou zase z této kasy sami něco dostanou, to jim nevadí. Stát uvažuje, že by velkoryse nechal lidi rozhodovat o trošce jejich peněz a oni jsou… proti!

Sakra, co je se mnou špatně, že cítím skoro všechno přesně opačně než ti lidé?

Vždyť právě to, že se člověk postará o sebe a o své nejbližší okolí, je nejlepší předpoklad pro to, aby počet lidí, o které se musí starat charita (pardon, dnes stát), bylo co nejnižší. No jo, já zapomněl, že sociální stát přirozenou mezigenerační solidaritu dávno vyhubil. Výše odkázaný článek je toho nejlepším důkazem.

Dokonce jsem se setkal s názorem, že by se lidé cítili trapně, když by je měly živit vlastní děti. A nechat se živit daňovými poplatníky, to trapné není? Plést do svých důchodů zlodějský stát (ač na politiky neustále nadávají), to má být normální? Rodiče snad živí děti a ty jim to pak jednou mohou vrátit. Není to tak přirozené?

Nápad vlády má tentokrát i celkem dobrý základ, jen s jedním „detailem“ nesouhlasím: nemyslím si, že bych měl sám rozhodovat o jednom procentu mého sociálního pojištění, ale o celé této částce. Když však vidím, jaké už to jedno malé procento vyvolává vášně mezi lidem, je mi z toho nějak smutno.

3 komentáře

Smiling Jack

To je přesný příklad toho, jak je „levice solidární“ a „ti hnusní pravičáci egoisti“. Dobrý argument je taky – a kde mají lidi na to brát, živit sebe, děti a třeba rodiče. Od toho tu je přece sociální zabezpečení.

Hans

No jo, kde na to mají brát.

A tak radši vezmou ještě víc a kromě sebe, dětí a rodičů živí ještě úřednický aparát a neúplatné politiky :)

Já bych jim to ani nebral, škoda jen, že to musím živit i já…

Lafi

Je vidět, že vymývání mozků po několik generací slaví úspěch i takovou dobu po rádoby sametové revoluci.

Ono je to pro většinu lidí pohodlnější, o nic se nestarat, jen platit a potom, nejen ve stáří natáhnout ruku i když na tom hodně prodělají. V tom bych racionální uvažování nehledal, zvlášť když si člověk uvědomí jak se někteří lidé doslova nelogicky chovají. Například lichvářské úvěry na vánoce a dovolené, nesmyslná pojištění atd.

Reagovat