Kupčení s jistotami

Začala předvolební kampaň, což je jedna z mála věcí, která trochu kazí současné krásné jaro.

Všude se na mne šklebí soudruh Paroubek a slibuje mi jistoty.

Jistoty byly hitem socanů už před třemi lety, tehdy ještě společně s prosperitou. Ta dnes již není potřeba, prostému lidu jistoty zřejmě bohatě stačí (no možná je to tím, že na prosperitu šlo velmi snadno tvořit zábavné verše typu „Jistoty a prosperita, pro socany u koryta“).

Co to vlastně taková jistota je a jak mi ji vůbec může politik slíbit? Přirozených jistot máme ve svém životě hodně málo, dost možná jen jednu jedinou. Všechny ostatní jistoty si tedy musíme tvořit uměle. Například takové pojištění nemovitosti mi přináší relativně slušnou jistotu, že nepřijdu o bydlení následkem nějaké živelné pohromy. Dobrovolně si tedy něco předem platím, a dostávám za to jistotu, že když se mi stane nějaká nemilá věc, budou její následky vyřešeny. Většině pojištěných se tato věc nikdy nestane, přesto se to vyplatí.

ČSSD má však na výrobu jistot jiné metody. Nelíbí se jí třeba, že člověk může přijít o práci. To je jistě nemilá věc, které nelze přirozeně zabránit (občas se prostě stává, že není zájem o práci všech lidí, kteří by ji třeba rádi vykonávali). Socani ovšem neřeknou „my vám snížíme daně a jestli chcete, plaťte si soukromé pojištění proti ztrátě zaměstnání“. Ne, lepší je pro ně toto pojištění spravovat na státní úrovni a tedy i z peněz těch, kteří by o něj sami nikdy neměli zájem. Tento způsob má následující výhody (pro některé) a nevýhody (téměř pro všechny):

  • obyčejný člověk se o nic nemusí starat a má nějakou jistotu (což je pro něj na první pohled výhodné)
  • pro politiky se jedná o ohromnou výhodu, protože jim rukama proteče hodně cizích peněz, nad kterými mají kontrolu
  • díky výše zmíněnému pravidlu je státní zajišťování jistot to nejdražší možné (neefektivita hospodaření s cizími penězi + dokonce jejich ztráty politikům a úředníkům za nehty: to je nevýhoda i pro onen prostý lid, jen není patrná na první pohled)
  • 100% jistotu nelze slíbit nikdy
Slibování jistot před volbami není tedy nic jiného než lež nebo přinejmenším reklama na neefektivitu. Ale vypadá to hezky a lze získat voliče, to je hlavní.

Dalším řešením je, že se sliby prostě neplní a zvýšený příděl jistot bude tedy reálně existovat pouze na předvolebních billboardech. Někdy může být neplnění slibů docela dobrá věc :-)

Pak mě ještě napadá, že socani myslí výhradně jistoty pro ně samé (tedy teplá místa ve vládě apod.). Ano, takové jistoty si mohou slíbit docela dobře.

Takže až vás někdo bude lákat na nějaké podivné jistoty, nejprve zvažte všechny důsledky, než mu dáte svůj hlas a peníze!

Reagovat