Kolik jde legálně vydělat?

Dostal se ke mně veselý obrázek:

Předpokládám, že lidé, co si toto myslí, skutečně existují a že se pokaždé nejedná o nějaký sofistikovaný typ humoru nebo nemoc. Asi nemá moc smyslu pídit se po myšlenkových pochodech, které to způsobují (jsou-li nějaké), ale stejně to zkusím. Mě by to prostě zajímalo.

Domněnka, že určitou částku nelze legálně vydělat, je podivná. Vycházím-li z toho, že nějakou částku poctivě patrně vydělat lze (protože sám obyčejný poctivý občan přece nekrade a přesto si občas něco vydělá), nutně by musela existovat určitá částka, kterou by ještě šlo vydělat legálně, ale jakoukoliv další korunu už by bylo třeba ukrást.

Jaký je ale ten limit? Vyjdu-li z elaborátu toho pána, který by zavíral nebo střílel (nebo co) za příjmy nad 100.000 měsíčně, limit je pro něj nejspíš právě tato částka. Znamenalo by to, že 100.000 legálně vydělat lze, ale 100.001 už ne, ta koruna už by musela být ukradená. Je to pochopitelně nesmysl, další korunu lze vydělat vždy. Ve skutečnosit tedy takový limit neexistuje, protože neexistuje ani limit uspokojování potřeb zákazníků.

Ten výplod ve mně vyvolává i další otázky. Jaký by třeba byl benefit toho, že by z ulic zmizely Mercedesy? Že by lidé, kteří je vyrábějí, byli nezaměstnaní? Jaký je problém s nákupem a prodejem zboží? Ten pán kupuje všechno přímo u výrobce? Proč by nemělo být možné vydělat si za život 10 milionů? Otázky, samé otázky…

PS: Chápu, že žijeme v socialismu, a tak ten pán kolem sebe kromě poctivých podnikatelů vidí i vyžírky, dojiče socialismu, kteří ho znepokojují a frustrují. Jenže bojovat proti ním ilegalizací určitých příjmů je nesmyslné. Jednak to řeší následek a ne příčinu problému a jednak se krádež pozná nejlépe tak, že někde něco chybí a ne nutně tím, že někdo vydělává víc, než si dovedu představit.

1 komentář

Teberan

No jo… chlapec z OKD, co chceš? :P

Reagovat