Koho volit?

Volby se kvapem blíží, tak přináším pár předvolebních úvah.

Jak se rozhodovat

Někdy mi připadá, že většina lidí se rozhoduje podle nějakých svých pocitů, často dost vzdálených od reality. Myslet bolí, číst programy je na dlouho a pak to má nějak dopadnout… Druhá oblíbená možnost je nejít volit vůbec, však to jsou všechno stejný svině, a to já poznám, mámo. Lepší je holt nechat (i o sobě) rozhodnout jiné a pak 4 roky nadávat, jak u blbých na dvorečku.

Myslím, že trochu času aspoň na vyplnění dotazníku na http://kohovolit.eu si může najít kdokoliv.

No a teď už klasický vylučovací způsob:

KSČ(M)

Svéprávný člověk si nemůže nechat organizovat svůj život a ví, že stejně jako nefunguje perpetuum mobile, nefunguje ani komunismus.

ČSSD

Člověk, který ví, že hodnoty vznikají prací a ne rozhodnutím upoceného politika a přerozdělováním, má jasno.

Zelení

V roce 2006 šlo ještě volbu Zelených pochopit s tím, že se člověk chtěl vyhnout kaluži a bahnu a tak oboje pracně obešel. Jen při tom šlápl do hovna. Snahy ještě více uměle regulovat náš život, poručit větru a dešti už dnes patrně nikdo soudný podporovat nebude.

KDU-ČSL

Hysterický Cyril a spol., o nichž občas zaslechneme v souvislosti s nějakou nově navrhovanou regulací a sociálním inženýrstvím, přece ani nestojí za zmínku.

Věci veřejné

Strana poměrně neokoukaná nyní trpí podivně získanou přízní médií. Jejich aktivity typu „budeme podporovat to, co vy budete chtít“, považuji za populismus obludných rozměrů. Politik má mít ideu a za tou jít. Ze snahy zalíbit se většinovému voliči jde vidět jen jeden cíl: rychle získat koryto.

ODS

Silně levicový program (tady vyrobíme nová pracovní místa, tuhle zadotujeme, tohle budeme podporovat) – tohle ještě před pár lety volili příznivci socanů.

TOP 09

Strana na jedno použití (což má dokonce v názvu – volby měly být původně vloni). V podstatě ihned po jejím vzniku jí vyletěly preference na nějakých 10 %, což je vždycky podezřelé. Některé myšlenky mají sice zajímavé, ale lidé typu bratra Kalouska jaksi postrádají důvěryhodnost.

Česká pirátská strana

Má velmi sympatické názory a aktivity, nicméně chápu její program pouze jako podmnožinu programu Svobodných, kterým proto hodlám dát přednost.

Svobodní

Jako jedné z mála stran (dost možná jediné) jim nejde o vnucování své vize dobra, ale o svobodu. Na jejich webu můžete neustále sledovat názory představitelů a spolupracovníků strany (což beru jako nejlepší způsob, jak se o nich dozvědět vše podstatné – chápu nicméně, že na pivo a buřty zdarma to nemá). Já mám tedy jasno…

2 komentáře

Lone Star

Taky mám jasno – stejným postupem jsme dospěli k (nepřekvapivě) stejnému výsledku…

Snad jen ti Piráti – ty opravdu jako „podmnožinu Svobodných“ nevidím… navíc bod 4 jejich programu mi zní až příliš „socialisticky“

Jak řekl jeden můj FB přítel – „Českou pirátskou stranu považuji za nevolitelný subjekt, který je až na světlé výjimky tvořen levicově orientovanými „revolucionáři“, kteří, zahaleni do moderního ICT hávu, vypadají cool a moderně.“

a BTW – Kalousek by pro mě byl v TOP09 jediný volitelný :-)

Hans

Díky za doplnění, u těch pirátů jsem se začetl do jejich článků a vesměs mi přišly rozumné, byť byly jen asi na dvě témata. Takže jsem se jen zřejmě nedostal dostatečně do hloubky.

Reagovat