Koho volit do evropského parlamentu?

Předně: je potřeba jít k volbám. Ačkoliv má mnoho lidí pocit, že nic nezmůžou, opak je pravdou. Rozhodně tím zmůžou podstatně víc, než nadáváním u televize nebo nad půllitrem.

No a teď k tématu, vezmeme to popořadě vylučovacím způsobem:

Slušný člověk rozhodně nemůže volit KSČ, i když „v emku“. A to jednak díky její minulosti, „osobnostem“, názorech na soukromé vlastnictví nebo třeba zpupné rozhořčenosti z toho, že se o nich dnes už člověk může dozvědět pravdu. Program vypadá pro jednoduššího voliče jistě lákavě, slibuje spoustu jistot (drahých a tedy prohlubujících krizi), a když tam člověk narazí na teze o „neoliberální politice současné EU“, musí vyprsknout smíchy, program zavřít a jít dál…

Slušný člověk nemůže volit ani ČSSD, protože nemůže přijmout myšlenku, že úspěšné je třeba okrást a rozdat to voličům, aby bylo koryto. Slyšel jsem pěkný příměr: když sedíte v zadních vagónech rozjetého vlaku a chcete se dostat trochu dopředu, rozhodně nebude nejlepším nápadem začít házet granáty na lokomotivu. Lákání voličů na témata nesouvisející s těmito volbami a laciný populismus rozhodně odradí každého, kdo je ochoten se aspoň na vteřinu zamyslet.

KDU-ČSL a jakékoliv formy Zelených se liší jen v tom, do jaké oblasti vašeho života se vám budou srát (a co budou regulovat, nařizovat, dotovat). Tudy cesta nevede.

Slušný člověk by možná (se skřípěním zubů) mohl volit ODS, protože byť se z ní stala taková umírněnější ČSSD, aspoň neútočí na závist a ostatní nejnižší zvířecí pudy. Tentokrát ji ale vynecháme, ať mají o důvod víc k zamyšlení.

Myslící člověk určitě nezvolí Národní stranu nebo „pravicovou“ Dělnickou stranu, protože je mu jasné, že tyto partaje se omezily na jeden populisticky snadno uchopitelný problém a tak ho rozhodně nebudou řešit, neboť by si pod sebou podřezaly větev.

Zoufalé strany, které musí mít v názvu celý svůj program, aby si jich někdo vůbec všiml, také nebudou to pravé (ačkoliv některé teze zní celkem rozumně, jako celek ten program vypadá jako výkřik někoho, kdo by měl být spíše v blázinci).

Libertas.cz nevypadají špatně, ale mají Železného, na kterého se dobře útočí pomocí jakýchsi jeho miliard (o čemž toho moc nevím a nemám na to vyhraněný názor; prostý lid to však ví a názor má, takže už vidím tu vlnu diskreditace).

Tadá – zbyla nám Strana svobodných občanů. S programem se shodnu téměř výhradně (69 % dle kalkulačky na kohovolit.eu) a myslím, že by ji v těchto volbách mohl podpořit každý, kdo se cítí být v první řadě oním svobodným občanem (resp. chtěl by jím být). Samozřejmě, kdo si řekne „na co je mi svoboda, když nemám peníze“, by měl hledat řešení problému jinde než ve volbách…

Těší mě i to, že u nejmenších stran (které jsem s dovolením zanedbal), lehce prevažuje aspoň v názvech svoboda, zodpovědnost a tvoření hodnot nad předraženými jistotami a státním dirigismem.

4 komentáře

Lone Star

Koukám, že se v dedukci a volbě docela shodneme ;-) (i když mi na kohovolit.eu vyšla SSO až na druhém místě po ODS – ve shodě s poslanci zvítězil Vovka Železný :-)). Ale ti z ODS, které v EP chci (Zahradil, Fajmon) se tam dostanou i bez mého hlasu, a třeba takového Kurase bych tam taky rád viděl – už jen pro jeho krásnou definici, kterou by měli povinně učit ve školách:

„Brát na vědomí povinnost pomáhat slabším, protože jsme silnější, je princip pravicový a jmenuje se šlechetnost. Pěstuje v nás svobodu, demokracii, mír, laskavost, píli, prosperitu a radost ze života.

Domáhat se automatického práva na pomoc od silnějších, protože jsme slabší, je princip levicový a jmenuje se závist. Pěstuje v nás závislost, totalitní myšlení, nevraživost, vydírání, zločinnost, vzpoury, revoluce, glajchšalt, lenost, bídu a mrzutost.“

BTW – Fajmona označili evropští socani za jednoho z dvanácti poslanců, které za žádnou cenu nevolit ( http://aktualne.centrum.cz/zahranici/evropska-unie/clanek.phtml?id=638583 ) – pro to, že zpochybňuje globální oteplování – může existovat lepší doporučení? ;-D))

Jinak dík za článek, ve srovnání s tím_komu_nesmím_psát vynikne ještě více ;-)

Lone Star

a jako podotek přidám zrovna dnes publikovaný článek z Kurasova blogu – http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/benjamin-kuras.php?itemid=6752

Hans

Díky za odkazy.

No, podobu článku už jsem nosil pár dní v hlavě a „tam kam nesmíš psát“ neovlivnilo snad ani jedno slovo (já jen aby si to někdo nemyslel :-))

Lone Star

nemyslím si to ;-)

jen mě pobavilo to přímé srovnání myšlenkových pochodů, které každého z vás vedou při výběru strany, které dáte svůj hlas…

Reagovat